اگر بدنبال کسب موفقیت هستید، افزودن بر مشغله های خودتان را با انجام کارهای درست اشتباه نگیرید

 شما می توانید دلایل بسیار معتبر و قابل استنادی بیاورید که جان وودِن (John Wooden) موفق ترین مربی ای بوده است که دنیا تاکنون به خودش دیده است.

او برنده ده جایزه قهرمانی بسکتبال از سازمان ملی ورزش دانشجویی شده – و به عنوان سر مربی در دانشگاه کالیفرنیای لس آنجلس توانسته بطور متوالی هفت جایزه قهرمانی را در یک دوره دوازده ساله از آن خود کند.

این در حالی است که شما می توانید مربی های حرفه ای دیگری مانند رِد آوئرباخ (Red Auerbach) را بیابید که کمی بهتر نتیجه گرفته اند. ولی باید توجه کنید که آوئرباخ و هم تیمی هایش این مزیت را داشتند که می توانستند بازیکنانی همچون بیل راسِل (Bill Russell) را برای دوره های طولانی در تیم نگه دارند.

بازیکنان وودِن هر چهار سال فارغ التحصیل می شدند – و هر بازیکن در طول دوره بازی خود برای تیم حداکثر می توانست سه بار با لباس تیم اصلی دانشگاه به میدان مسابقه برود – بنابراین او ناگزیر بود که بازیکنان جدیدی را پیدا کند و همه آنچه را که به بازیکنان پیشین آموخته بود، به بازیکنان جدید هم آموزش دهد.

وقتی مردم از او درباره رازهای موفقیتش می پرسیدند، وودن همیشه می گفت که یکی از عوامل کلیدی موفقیتش این بوده است که هرگز نخواسته کار و فعالیت کردن را با تکمیل موفقیت آمیز برنامه هایش اشتباه بگیرد.

ساده ترین نمونه های آن را می خواهید؟

اینکه فقط وانمود کنید که هر روز در حال کار کردن هستید، به این معنی نیست که واقعاً دارید کاری را به انجام می رسانید.

[level-member]

در واقع فکر کردن به اینکه امروز چند ساعت کار کرده اید، فقط درک عملکرد واقعی شما را دشوارتر می کند.

اینکه چقدر برای انجام یک کار زمان می گذارید عامل موفقیت شما نیست، بلکه کیفیت، پیشرفت داشتن، و رسیدن شما به هدفتان عامل موفقیت شماست.

فعالیت هایی مانند رفتن به محل کار، پاسخ دادن به ایمیل ها، شرکت در جلسه ها، به خودی خود سبب انجام شدن هیچ کاری نمی شوند (هر چند که همین کارها می توانند بیشتر روز شما را به خودشان اختصاص دهند. یکی از دوستانم که هرگز در زندگی خودش به آنجایی نرسید که من فکر می کردم می تواند برسد، می گفت که روزی سه ساعت را فقط صرف پاسخ دادن به ایمیل هایی که دریافت کرده است می کند.)

برای اینکه یک کار را به درستی انجام دهیم به چه چیزی نیاز داریم؟

وودن بر این عقیده بود که باید در انجام کارهای خود، از یک رویه مشخص، و برنامه ریزی شده که کارآیی شما را حداکثر می کند، استفاده کنید و باید تا زمانی به این شیوه عمل کنید تا اینکه به جزئی از ذات و شخصیت شما تبدیل شود.

به نظر من که توصیه خوبی است.

برداشت من از توصیه جان وودن؟

  1. قبل از اینکه در هنگام شب کامپیوتر خودتان را خاموش کنید، سوالی که باید از خود بپرسید این نیست که در طول روز چه اندازه مشغله کاری داشته اید، بلکه باید این پرسش را از خودتان داشته باشید که تا چه اندازه به اینکه به مهم ترین هدف های خودتان دست پیدا کنید نزدیک شده اید.

  1. آیا برنامه منسجمی برای اینکه بیشترین بهره واقعی را از فردای خود ببرید آماده دارید؟

[/level-member]