پانزده چیزی که برای پیشرفت کردن باید آنها را به فراموشی بسپارید – بخش اول

امروز صبح یکی از دوستان صمیمی دوران کودکی ام، سرانجام پس از گذشت یک سال از جراحی کمر، برای نخستین بار بدون کمک گرفتن  از دیگران توانست چند قدمی راه برود. دکترش می گوید که او باید در مدت زمانی در حدود دو ماه به طور کامل روی پاهای خودش بایستد؛ او تنها نیاز دارد که بار دیگر ماهیچه های موجود در پاهایش را احیا کند. وقتی که از دوستم پرسیدم اگر توان ایستادن بر روی پاهای خود  را داشته باشد، بیش از همه چشم انتطار چه چیزی است، او در پاسخ گفت: “پیاده روی طولانی با همسرم.”

پاسخ او حس عمیقی را در من ایجاد کرد. این حس برای من یادآور این موضوع بود که موارد ساده در زندگی اغلب جزء پر اهمیت ترین ها می باشند، و اینکه ما گاهی اوقات به افکار اختناق آمیز و عادت های غیر موثر اجازه می دهیم که بر سر راه ما برای شاد و مولد بودن قرار گیرند.

به همین دلیل زمان آن فرا رسیده که آنها را رها کرده و فراموش کنیم …

  1. روش های پیچیده زندگی

بر فعالیت ها و افرادی تمرکز کنید که شما را شاد می کنند، و آنهایی را که قابل اجتناب هستند حذف کنید. حقیقت اینست که با وجود اینکه زندگی کاملاً ساده و آسان است، اغلب ما زندگی هایمان را به دست خودمان پیچیده می کنیم. کاری را پیدا کنید که شما را شاد می کند و زمان بیشتری را به انجام دادن آن اختصاص دهید. ببینید که چه کسانی لبخند را بر لبان شما می نشانند و زمان بیشتری را در کنار آنها بگذرانید.

زندگی کردن بر طبق رویاهایی که دارید، به حق تنها تنظیم کننده مناسب برای سبک زندگی شماست. این چیزی نیست جز اینکه با خودتان رو راست باشید، و بدانید که اگر در یک لحظه مشخص در جایی هستید، این مکان در واقع همان جایی است که شما می خواستید که در آن حضور داشته باشید. بنابراین شاد بودن و موفقیت در زندگی، فقط یک ترکیب رضایت بخشی است از دوست داشتن خودتان، دوست داشتن کاری که انجام می دهید، و دوست داشتن کسی که با او آن کار مورد علاقه را انجام می دهید.

[level-member]

  1. منفی بافی و آنهایی که باعث ایجاد چنین تفکراتی هستند.

وقتی که دیگران با شما به بدی برخورد می کنند هم از خود واقعی تان فاصله نگیرید. به هیچ وجه اجازه ندهید تا برخورد ناخوشایندی که دیگری با شما دارند، خود واقعی تان را تغییر دهد. حتی نگذارید مشکلات کوچک و غیر جدی هر روز، شما را خسته، بی انگیزه، یا افسرده کند. تفکرات مثبت را حتی هنگامی که نا امیدی و تفکرات منفی شما را احاطه می کنند، حفظ کنید. خونسرد باشید و ادامه دهید. یک فکر مثبت، برای غلبه کردن بر یک مجموعه از تفکرات منفی کافیست. افرادی که توانایی این را دارند که حتی در دل موقعیت های منفی هم، نکته مثبتی را پیدا کنند، همان هایی هستند که هرگز تسلیم نمی شوند.

  1. اندیشه های عاری از احساس

همیشه بیشتر از آنچه لازم است مهربان باشید. با هر دست که بدهید از همان دست می گیرید. هیچکس تا کنون خودش را با نشان دادن کوچک و خوار بودن دیگران، قوی نکرده است. هر کاری که قابلیت انجام شدن دارد، وقتی که مهربانی و عاطفه را به آن اضافه کنید، با اثربخشی بیشتری انجام می شود. اگر هر آنچه که گفته می شود همراه با مهربانی بیان شود، توجه بیشتری را به خود جلب کرده و مجاب کننده تر خواهد بود.

رفتارهای همراه با مهربانی که شما از خودتان بروز می دهید، می توانند ظرف مدتی بسیار کوتاه تأثیر مثبتی داشته باشند که یک عمر دوام بیاورد. روزهای شما درخشان تر و سال های زندگیتان پربارتر خواهند بود، آن هنگام که شما مهربانی را به اهداف خود می افزایید. تصمیم بگیرید که در تمام روزها مهربان باشید، و این در واقع یعنی اینکه شما زیستن در یک دنیای بهتر را برگزیده اید.

  1. باور اینکه شما سر تا پا ایراد هستید.

انسان بودن خود را بپذیرید. می توانید دست از وانمود کردن و ظاهر سازی بردارید. احساس بسیار خوبی است، اگر که شما بتوانید خطاها و اشتباهات خود را  بپذیرید . . . بپذیرید که شما انسان هستید – اثری در حال تکامل – یک زیبایی آشفته. اینکه بخواهید شخص یا چیزی دیگر باشید، هدر دادن زیبایی خودتان است. شما خوب هستید. اگر چنین حسی دارید که خوب نیستید، شما مشغول سیاه نمایی شده اید. کمی نگرانی داشتن خوب است. کمی ترسو بودن خوب است. رازهای شما خوب هستند. شما فرد خوبی هستید. شما باهوش هستید. شما به همین شکل فعلی خوب هستید.

  1. میل شما به اینکه مورد تأیید همه باشید.

ایده ها و انتخاب های شما لزوماً نباید در فهرست “موارد مورد تأیید” همه افراد قرار بگیرد. صرف نظر از دیدگاه هایی که دیگران دارند، تنها انعکاسی که در پایان یک روز از درون آینه به شما نگاه می کند، خودتان هستید. مطمئن شوید که به شخصیت و موجودیتی که آن فرد دارد افتخار می کنید. با این باور که شما شخص خوبی هستید به دیگران نزدیک شوید، خواه پاسخی که آنها می دهند مثبت باشد یا منفی. اینکه از دیگران بخواهید شما را دوست داشته باشند امری طبیعی است، ولی وقتی که بخش عمده ای از رفتارهای شما به وضوح برای این انجام می گیرد که به طور مداوم شما را از اینکه مورد تأیید دیگران هستید مطمئن کند، به یک خود تحمیل کننده اعصاب خورد کن تبدیل می شوید.

  1. انتظارات و توقعات زیادی که ذهن شما را تاریک می کنند.

هر چیزی که انتظار آن را دارید – آرامش خیال، احساس شادی یا رضایت، رفتار مودبانه و خوشایند، آگاهی درونی زیاد – مطمئناً در آن هنگام که شما با یک قلب گشاده و قدردان، آماده دریافت آن باشید، به سمت شما خواهد آمد. پس تا جایی که ممکن است قدردان باشید، نه فقط برای چیزهای بزرگ، به خاطر موارد کوچک هم قدردانی کنید – برای عمل ساده نفس کشیدن، برای زمانی که با هم هستید، گفتگوهایی که با هم دارید، و غیره. هر لحظه ای اهمیت خودش را دارد. هر ثانیه ای مهم است. هر چیزی که به شما داده می شود یک هدیه است. از آن بیشترین بهره را ببرید.

  1. آنچه که ندارید، و ممکن است هرگز هم آنرا به دست نیاورید.

تمرکز خود را بر منابعی بگذارید که به آنها دسترسی دارید. آغاز و پایان همه چیز در ذهن شماست. هر چیزی که شما به آن قدرت می دهید، اگر امکانش را به آن بدهید می تواند بر خودتان مسلط شود. بسیاری از ما خودمان را درگیر چیزهایی می کنیم که نداریم، نمی توانیم به دست آوریم، و هرگز هم نخواهیم داشت. ما انرژی زیادی را صرف ناراحت بودن و افسردگی می کنیم، در حالیکه می توانیم همین انرژی را – نه چیزی کمتر از آن را – به انجام دادن کارها، یا دست کم تلاش برای انجام برخی از کارهایی که واقعاً قصد انجام آنها را داریم اختصاص دهیم. پس بر فرصت هایی که در اختیار دارید تمرکز کنید و از منابعی که در دسترس تان هست به خوبی استفاده کنید.

ادامه مطلب در بخش دوم . . .

[/level-member]