ده دلیل شکست کسب و کارهای کوچک

راه اندازی یک کسب و کار کوچک ریسکی هیجان انگیز است و می تواند به استقلال مالی بینجامد که کارکنان ساده تمام عمر خود را برای دستیابی به آن فعالیت می کنند. اگر چه به همراه این پاداش ها، ریسک های بزرگی هم هستند که می توانند به ورشکستگی صاحبان کسب و کارهای کوچک منجر شوند.

من دوستان و برخی از اعضای خانواده خود را شاهد بوده ام که رویاهای کارآفرینانه ای دنبال می کرده اند و دیده ام که کسب و کار آنها تنها پس از گذشت یک سال یا حتی کمتر از آغاز آن با شکست مواجه شده و اغلب دلیل این شکستها اشتباهاتی بزرگ اما اجتناب ناپذیر بوده است.

بیایید با هم به تعدادی از آنها نگاهی داشته باشیم:

 1. نداشتن طرح کسب و کار

صرف دانستن اینکه کسب و کار شما چه خواهد بود و شما چگونه کالاها و خدمات خود را به فروش خواهید رساند، به تنهایی برای راه اندازی آن و ادامه فعالیت کافی نخواهد بود. شما نیازمند یک طرح مکتوب کسب و کار هستید که حداقل در بر دارنده موارد زیر باشد:

 • اهداف کوتاه مدت و بلند مدت شما؛
 • منابع مالی در دسترس برای کارکنان، تجهیزات تولید، و … همراه با شیوه مدیریت این منابع؛
 • بازارهای هدف شما؛ و
 • بازاریابی

داشتن یک طرح کسب و کار که همه جزئیات در آن توصیف شده باشد، کسب و کار شما را به مسیر درست آن هدایت خواهد کرد.

 1. انگیزه ها و دلایل نادرست

شروع یک کسب و کار کوچک فقط به این دلیل که می خواهید ثروتمند باشید، از آنجا که همیشه به دنبال طرح هایی هستید که می توانند برای شما ثروت بیشتر را به همراه داشته باشند، می تواند به تجربه ای ناخوشایند منجر شود. بنابراین قبل از هر کاری، ابتدا درباره علایق و خواسته هایتان بیندیشید. آیا در کل از اینکه بتوانید کالا یا خدمت با ارزشی را به مردم ارائه کنید، اطمینان دارید؟ آیا آنقدر انگیزه و انرژی دارید که بتوانید بر موانع اجتناب ناپذیری که یک کارآفرین با آنها مواجه خواهد شد غلبه کنید؟

 1. مدیریت ناکارآمد

کارآفرینان کسب و کارهای کوچک به طور معمول بدون داشتن اطلاعات یا با دانش کمی که درباره مدیریت جنبه های مختلف یک کسب و کار (مانند مدیریت مالی، روابط کارکنان، تبلیغات، و دیگر مسئولیت های حیاتی) دارند به صنعت مدنظر خود وارد می شوند. با شرکت در دوره های کوتاه مدت کسب و کار و مدیریت مالی دانش خود را در این زمینه ها بالا ببرید، یا مدیرانی را استخدام کنید که در زمینه هایی که شما در آنها فاقد تخصص هستید، متخصص باشند.

[level-member]

 1. کمبود / فقدان سرمایه

برخی از کارآفرینان چنین فکر می کنند که از حلقه های آغازین فعالیت خود هم کسب سود خواهند کرد، و بر این مبنا به سرعت نسبت به هزینه کردن بیشتر منابع مالی خود (البته اگر تمام آن را هزینه نکنند) اقدام می کنند. در این هنگام است که متوجه می شوند سرمایه کافی برای آغاز مرحله بعدی کسب و کارشان ندارند. تمام هزینه های احتمالی (از قبیل سربار، تولید، تجهیزات، و غیره) را لحاظ کنید و منابع مالی کافی برای پوشش دادن این موارد برای حداقل یک سال مالی در صورت پایین بودن میزان فروش خود را در نظر داشته باشید.

 1. موقعیت مکانی نامناسب

صرف اینکه فروشگاه خود را در یک مکانی برپا کنید که مردم تردد زیادی در آنجا داشته باشند، یا اینکه برای کاهش هزینه های خود، فروشگاهی را تهیه کنید که پایین ترین بهای اجاره را داشته باشد، کافی نیست. باز کردن یک رستوران نزدیک به یک محوطه آموزشی به نظر ایده خوبی است، ولی اگر خدمات شما گران بوده و گزینه های ارزان تری در اطراف باشد، انتظار مراجعه مشتریان زیادی نداشته باشید.

شما باید بازار هدف خود و عادت های آنها، و نیز وضعیت رقابت مستقیم در آن محدوده را مد نظر قرار دهید. از هزینه کردن برای تهیه عالی ترین مکان ها برای کسب و کار خود نترسید، چرا که نرخ بالای مراجعه مشتریان به فروشگاه شما و خریدی که انجام می دهند، جبران هزینه اولیه را خواهد کرد.

 1. حضور نداشتن در محیط های آنلاین

در این عصر اطلاعات پر سرعت، مردم انتظار دارند که بتوانند با استفاده از رایانه ها یا گوشی های همراه خود، هر چیزی را در اینترنت پیدا کنند. نداشتن یک وب سایت یا دست کم یک صفحه در یکی از شبکه های اجتماعی، کسب و کار شما را از معرض دید شمار زیادی از جمعیت جهان در دنیای مجازی مخفی نگاه می دارد.

می توانید از خدمات متخصصان طراحی وب برای ایجاد یک وب سایت استفاده کنید یا اینکه راه اندازی وب سایت کسب و کار خود را خودتان انجام دهید. برای کسب و کار خود در فیس بوک، توییتر، و دیگر شبکه های اجتماعی که بازار هدف شما معمولا در آنها فعالیت دارند، حساب های کاربری ایجاد کنید.

 1. رشد کنترل نشده

رشد کسب و کار شما یک اتفاق خوب به شمار می رود. مگر اینکه کنترلی بر روی آن صورت نگیرد و افزایش درآمدی که برای شما ایجاد می شود، تناسبی با گسترش کسب و کار شما نداشته باشد. اگر کسب و کار شما موفقیت های بزرگی را تجربه می کند، هیجان زده اقدام به خرج کردن سودی که به دست آورده اید برای خرید تجهیزات بیشتر یا افتتاح فروشگاه های جدید نکنید. به اجرای استراتژی هایی که تعیین کرده اید ادامه دهید تا بتوانید بدون شکست کسب و کار خود همچنان رشد کنید.

 1. غافل شدن از مسائل مالی

نقدینگی شریان حیات هر کسب و کاری است، و با به صفر رسیدن نقدینگی، کسب و کاری هم وجود نخواهد داشت. بنابراین بسیار مهم است که کارآفرینان کسب و کارهای کوچک، ثبت و ضبط دقیق حساب های مالی را به گونه ای انجام دهند که چگونگی هزینه شدن هر یک پنی را به طور دقیق ثبت و ضبط کرده و مشخص کند که آیا بطور صحیح هزینه شده است یا خیر؟ اینکه به طور دقیق بدانید که چه مقدار پول به کسب و کار شما وارد، و چه مقدار نقدینگی از آن خارج می شود، به طور صحیح راهنمای شما برای اتخاذ هر تصمیمی که باید بگیرید خواهد بود.

 1. انجام کارها با تنبلی و بی حوصلگی

داشتن یک طرح کسب و کار عالی که هر یک از اهداف تعیین شده در آن نادرست انجام می شود، به هیچ دردی نمی خورد. کارکنانی که تنبل، کسل، بد رفتار، و غیر قابل مدیریت شدن هستند، نه تنها باعث افول بهره وری می شوند، بلکه همچنین اثری منفی بر محیط کار و روابط با مشتریان و ارباب رجوع خواهند داشت. برای استخدام کارکنان از قواعد و دستورالعمل های محکم پیروی کرده و کارکنانی را که استخدام کرده اید در معرض آموزش های دقیق قرار دهید تا نسبت به کیفیت خروجی کار هر یک از آنان اطمینان پیدا کنید.

 1. بازاریابی ضعیف

یک کسب و کار کوچک نیاز دارد تا با در نظر گرفتن رقابت های شدیدی که در برخورد با کسب و کارهای با قدمت بیشتر با آنها مواجه خواهد شد، برای برند خود بازار ایجاد کند. شما باید منابع کافی را در جهت ترویج محصولات خود از طریق کانال های مناسب سرمایه گذاری کنید. به این ترتیب است که بازار هدف شما دقیقاً متوجه می شود که شما می توانید نیازهایش را ارضا کنید. این روزها بازاریابی آنلاین یک ضرورت است، ولی شما نباید کارکرد روش های سنتی بازاریابی مانند بروشورها، تراکت ها، و کارت های ویزیت را در رساندن پیام کسب و کار خود نادیده بگیرید.

سرانجام اینکه، برنامه ریزی استراتژی کلی کسب و کار خود، ارزیابی نقاط قوت و ضعف آن، و به دقت مراقبت از همه منابع خود – چه مالی چه انسانی- از اهمیت بالایی برخوردار است. به تک تک این مخاطرات احتمالی توجه کنید، و آنگاه خواهید دید که کسب و کار شما نه تنها به حیات خود ادامه خواهد داد، بلکه در این دنیای رقابتی موفق هم خواهد شد.

[/level-member]