چهار دروغی که هرگز نباید به یک مصاحبه کننده بگویید

افرادی که در حین مصاحبه خود یا در نگارش رزومه خود اقدام به دروغ گویی می کنند، می توانند دچار استرس شدید شوند. چرا که این موضوع می تواند منجر به مشکلات عدیده ای در فرایند استخدام آنها شود. همچنین آنها در تمام مدت مصاحبه و استخدام نگران این موضوع هستند که شاید فرد مصاحبه کننده پی به دروغ گویی وی ببرد. همیشه صادق بودن می تواند برای شما منافعی را به همراه داشته باشد و البته در برخی از موارد شما باید صبر کنید و قبل از داوطلب شدن برای ارائه برخی از اطلاعات منتظر پرسش فرد مقابل باشید. در اینجا برخی از مواردی که هرگز نباید در مورد آنها اقدام به دروغ گویی کنید را نام می بریم:

1- چی، بله! من اینجا زندگی می کنم.

اگر در رزومه خود از یک آدرس دیگر برای منطبق نشان دادن خود با شرایط آن شغل استفاده کرده اید، در زمان مطرح شدنش دروغ نگویید. اگر مصاحبه کننده از شما پرسید در کجا زندگی می کنید، بگویید در حال حاضر محل سکونت شما کجاست، اما اضافه کنید که بخاطر این شغل قصد نقل مکان دارید. مشکل مطرح کردن این دروغ اینست که شما ممکن است در چند نوبت مختلف مورد مصاحبه قرار بگیرید و برای این موضوع باید به تعداد دفعات مصاحبه اقدام به سفر از محل زندگی خود به محل مصاحبه کنید. اگر آنها فکر کنند که شما در محلی در نزدیکی آنها هستید ممکن است برای هر بار مصاحبه تنها اقدام به یک اطلاع رسانی کوتاه بکنند که این سفرهای یکباره می تواند برای شما هزینه گزافی را به همراه داشته باشد.

[level-member]

2- من خیلی بیشتر از حقوق واقعی خودم، کسب درآمد می کردم

اگر مصاحبه کننده در مورد درآمد شما در شغل قبلی که داشته اید پرسید، ممکن است با خود فکر کنید که اگر اعداد را قدری بیشتر جلوه دهید اشکالی ندارد و یا به عبارتی یک دروغ مصلحتی است. با این وجود برخی از کارفرمایان یک کپی از فیش حقوقی شما در شغل قبلی را درخواست می کنند که با توجه به این موضوع شما در تغییر دادن این ارقام باید قدری با احتیاط عمل کنید، چرا که مشخص شدن این موضوع می تواند غیر اخلاقی در نظر گرفته شود. اگر نمی خواهید میزان درآمد خود از شغل قبلی را بازگو کنید می توانید بگویید به نظر شما این موضوع ارتباطی به این مصاحبه ندارد و مبلغ مرسوم برای آن شغل در صنعت مربوطه را عنوان کنید. اگر به شما فشار آوردند که میزان درآمد خود را بازگو کنید هم می توانید در کنار اعلام آن اضافه کنید که هیچ پیشنهاد همکاری با مبلغ کمتر از XX را نمی پذیرید. البته این موضوع یک منطقه خاکستری است که برخی نظرات متفاوتی را در مورد آن ابراز کرده اند – برخی از صاحب نظران مانند جیم وانگ (Jim Wang) اعلام کرده اند که در تغییر دادن مبلغ قبلی به میزان اندک مشکلی نمی بینند، در حالیکه برخی دیگر نظراتی متفاوت از این دارند.

3- آن معدل کل من در طول دوران تحصیلم است

اگر فکر می کنید که اغراق کردن در مورد معدل دوران تحصیل شما می تواند منجر به بدست آوردن شغلی شود، به نظر باید در این طرز فکر خود قدری تجدید نظر بکنید. برخی از شرکت ها برای استخدام از شما یک کپی از تاییدیه مدرسه یا محل تحصیل شما را می خواهند، خصوصا آن دسته از شرکتهایی که برای احراز شایستگی شرط حداقل معدل را مطرح می کنند.

4- نه، من از شغل قبلی خودم اخراج نشده ام

با توجه به شرایط بد اقتصادی افراد بسیار زیادی هستند که به خدمت آنها در محل کار قبلی خاتمه داده شده است، بنابراین از اینکه مصاحبه کننده شما از این موضوع مطلع شود ترسی نداشته باشید. سعی کنید که اصلا وارد جزئیات نشوید، خصوصا اگر احساس خوبی نسبت به این موضوع ندارید، به مصاحبه کننده بگوئید که چه اتفاقی افتاده و چرا شما با خاتمه خدمت خود مواجه شده اید و از این موضوع چه درسی آموخته اید.

به خاطر داشته باشید که قانون کلی در این رابطه صادقانه برخورد کردن در حین مصاحبه می باشد. این موضوع برای هر کس متفاوت است، اما اگر با سوالاتی روبرو شدید که برای شما احساس ناخوشایندی را ایجاد می کرد، همیشه راهی مودبانه برای خودداری از پاسخ دادن به آنها وجود دارد.

[/level-member]