شما قادر به انجام هر کاری هستید، اگر دست از انجام دادن همه چیز بردارید

اینقدر زیاده روی سودی به حال شما ندارد.

زیاده روی در تجمیع اطلاعات و دانسته ها در مورد سودمند بودن و استفاده بهینه از زمان و اطلاعات، فایده ای ندارد. چگونه ساعات بیشتری از یک روز را در اختیار داشته باشیم. چه کاری انجام دهیم تا بهتر باشد. چه جمله خوب و با مفهومی را بر روی شبکه فیسبوک به اشتراک بگذاریم. همه و همه فقط تلف وقت است.

بطور خیلی ساده می توانیم بگوئیم افرادی که همیشه بیشترین نتایج را از کارهای خود می گیرند تنها کارشناسانی در حوه فعالیت انتخابی خود هستند، و نه کارشناسانی در حوزه چگونگی انجام دادن آنها! بیشتر زمان خود را صرف کارهای درست کنید و بقیه آن خودش به مرور درست می شود.

اجازه دهید این موضوع را به سه بخش تقسیم کنم:

1- بر استعدادهای خود تمرکز کنید.

داشتن استعداد در یک زمینه خاص به چه معناست؟ این بدان معناست که زمانی را که برای آن صرف می کنید خود به خود موجب برداشت و عایدی بیشتر می شود.

??????????????????????????????????????????????????????????????????????

می گویید که شما یک تایگر وودز (Tiger Woods) نوجوان ده ساله هستید که به عنوان یک روش خوب و مناسب برای گذراندن اوقات فراغت خود گلف بازی می کنید؟ اما بیل گیتس هم غروب های خودش را به بطالت در پای کامپیوتر صرف نمی کرد.

ما همه زمینه های کاری و فعالیتی داریم که بر خلاف استعداد نهانی خود در آنها مشغول تلاش هستیم. من حدود 18 ماه وقت صرف کردم و 4 بار در آزمون شرکت کردم تا موفق به اخذ گواهینامه رانندگی شدم. از هر یک دقیقه بی مصرف و کشنده آن متنفر بودم، اما این را هم بدانید که همه ما اگر در زمینه ای و بر خلاف استعداد خود سعی و تلاش کافی داشته باشیم، در نهایت موفق به انجام آن می شویم.

[level-member]

مشکل اینجاست که بسیاری از ما زندگی خود را همانند همان کلاس های رانندگی هدایت می کنیم: پیوسته اقدام به انجام کاری می کنیم که از آن متنفر هستیم، فقط بخاطر آنکه بالاخره در آن موفق شویم. البته که از انجام هر کاری نمی توانید خلاص شوید، اما این را هم بدانید که هر طور که شما زمان خود را صرف می کنید، خودش برای خودش بصورت پیوسته و زنجیر وار تکرار می شود، و همیشه بهترین روش آن است که شما زمان خود را در جایی صرف کنید که دارای بیشترین میزان اهمیت باشد:

??????????????????????????????????????????????????????????????????????

حتی برای یک ثانیه هم به این فکر نکنید که دیگر زمان آن رسیده که دست از تلاش بردارید. کار سخت و طاقت فرسا اساسا چیز خوبی نیست. کار سخت و طاقت فرسا بدترین روش برای تلف کردن زندگی شماست، اگر که در مسیر درست و صحیح قرار نگرفته باشد.

2- از اجازه دیگران سرپیچی کنید

“اما نه، صبر کن! کسی به من بخاطر اینکه رویاها و آرزویم رو دنبال کنم که پول نمیده!”

بله البته که کسی به شما پول نمی دهد. مشکل اینجا اینست که شما بدنبال مسیری مناسب و آماده هستید که شما را به استقلال و سعادتمندی برساند. اغلب نام آن را “شغل” می گذاریم.

نگاهی داشته باشید بر هر کسی که تاکنون موفقیت هایی را برای خود کسب کرده است و در نظر داشته باشید که: آیا آنها با موفق شدن در یک مصاحبه از پیش هماهنگ شده به اینجا رسیده اند؟ یا اینکه خود اقدام کرده، از این سیستم خارج شده و چیزی نو و جدید را بطور کامل بوجود آورده اند؟

??????????????????????????????????????????????????????????????????????

اگر شما قصد دارید یک موسیقی دان یا آهنگساز شوید، لزوما نیازی نیست توسط یک فرد خبره و پرآوازه شناخته شوید. شما باید توسط عموم مردم شناخته شوید. آرزوی نویسنده شدن در سر دارید؟ برای خود وبلاگی دست و پا کنید یا با هزینه خودتان اقدام به انتشار مطالب خود بکنید. می خواهید یک کارآفرین شوید؟ یک کارگاهی را از گاراژ خانه خودتان شروع کنید. اگر کاری را بخوبی انجام می دهید، مطمئنا راهی وجود دارد تا بتوانید آن را بخوبی راه بیاندازید. اما هرگز توقع نداشته باشید تا کسی به شما بگوید چکار کنید یا به شما اجازه انجام این کار را بدهد.

یک اخطار مهم: شما باید در کاری به اندازه کافی مهارت داشته باشید، و البته باید پیوسته تلاش کنید و  پشت کار داشته باشید. بهترین روش انجام دادن آن هم تمرکز کزدن بر نقاط قوت و استعدادهای خودتان است که در بخش 1 همین مطلب به آن اشاره شد.

انجام کارهای خوب و بزرگ در دنیای امروز ناامید کننده هستند، ولی هرگز و در هیچ دوره ای به اندازه حالا کارهای خوب و قابل تحسین انجام نشده است.

3- یک حفاظ یا سپر در برابر بایدها و نبایدهای اجتماع برای خود در نظر بگیرید

اغلب انجام دادن و به سرانجام رساندن کاری همانند جان سالم به در بردن از یک طوفان شهاب سنگ می باشد. ما اغلب بخش عمده ای از زندگی خود را تسلیم چرندیات بی منطق اطراف خود می کنیم، فقط و فقط بخاطر اینکه یک نفر دیگر از ما می خواهد که اینگونه رفتار کنیم.

??????????????????????????????????????????????????????????????????????

:برای جان به در بردن از چنین مهلکه ای ما نیاز به یک سپر یا محافظ در برابر اجتماع اطراف خود داریم. در حقیقت

??????????????????????????????????????????????????????????????????????

پاسخ پیش فرض این سپر شما به هر چیزی که نیازمند زمان است یک “نه” می باشد. بصورت خودکار تنها یک “نه”. در حقیقت شما حتی نباید اجازه دهید چیزی بر خلاف رویاهایتان به شما پیشنهاد شود و پیوسته در حال محافظت و دفاع از رویای خود باشید. اگر در شرایطی قرار گرفتید که مغز شما احساس می کرد که قادر به انجام هر دو کار هستید، یعنی هم می توانید به بایدها و نبایدها اجتماع توجه کنید و هم از رویای خود محافظت کنید، باید همانند ریچارد داوکینگ در زمان به دست گرفتن جام مقدس با تردید به آن نگاه کنید.

این کار آسانی نیست، بنابراین بهتر است در ابتدا خیلی هم به این سپر خود متکی نباشید. خیلی راحت از توجه به هر چیزی که موجب حواس پرتی شما می شود خودداری کنید – حداقل تا زمانی که موفق به تمرکز بر یک کار با معنا نشده اید باید به این روش ادامه دهید. زمانی که می توانید باید خودتان را در یک حباب مخفی کنید. حتی اگر تعداد ایمیل های دریافتی که به آنها پاسخ نداده اید زیاد شده اند، نیز اصلا مهم نیست. نتیجه اینست که شما وقت خود را صرف کارهایی کرده اید که ارزش داشته و مهم بوده اند.

لازمه انجام دادن این کار داشتن جرأتی خاص است، که شاید خود دلیل آن باشد که تعداد اندکی موفق به انجام این کار می شوند. جوان و کم سن بودن خودش کمک بسیاری به این موضوع می کند. نیازمند بودن خود دلیلی بر انجام دادن است. یکی از مزایای جوان و کم سن بودن این است که آنها عموما بی توجه به مسائل و قوانین تعیین شده اجتماع هستند و از بی توجهی به آنها ناراحت نشده و تغییر روش نمی دهند.

بیشتر زمان خود را به کارهای درست اختصاص دهید. منتظر اجازه از طرف کسی نباشید و در رابطه با رد کردن هر چیزی بطور پیش فرض هم نگرانی به خود راه ندهید.

[/level-member]