با این سه گام چشم انداز خود را عملی کنید

جالبترین کاری که همیشه قصد آزمودن آن را داشته ولی قدمی برای آن بر نداشته اید، چیست؟

آیا همیشه آرزوی زندگی در فلورانس را داشته اید؟ داشتن تجربه و فرصت صحبت کردن و یا حتی آواز خواندن در یک برنامه زنده در یک سالن؟ گذراندن کلاسی در رابطه با باغبانی در حوزه باغ های تزئینی؟ فتح قله اورست؟ دریافت کردن یک فرصت مطالعاتی 6 ماهه؟

سوال اینجاست: چرا تاکنون به این موارد دست نیافته اید؟

اگر عمیقا علاقه دارید که آن رویای دیرین را عملی سازید، این سه گام به شما کمک می کنند تا چشم انداز خود را عملی کنید:

1- آن را بطور واضح و شفاف مجسم کنید.

این گام با دو کلمه ساده آغاز می شود: شفافیت هدف. اگر نتیجه نهایی به هر صورتی در ذهن شما به نظر مبهم باشد، سپس برای دست یافتن به آن تلاش می کنید. اغلب مردم زمان کافی برای داشتن تعریفی دقیق از موفقیت برای خود نمی کنند.

دو روش برای ایجاد یک نقشه ذهنی جهت بالا رفتن از یک کوه استعاره ای وجود دارد:

گزینه اول: در پایین کوه بایستید و به بالا نگاه کنید. ترسناک است، اینطور نیست؟ این کوه بگونه ای ناخوشایند در حالی که قله آن در مه غلیظ محاصره شده است، بزرگ جلوه می کند. به سختی می توانید بعد از اولین قدم خود برای صعود این قله را ملاحظه کنید.

گزینه دوم: در بالای قله بایستید، به پشت سر خود و به پایین کوه بنگرید و از خود این سوال را بپرسید که: “چه قدم هایی را برای رسیدن به این مرحله پشت سر گذاشتم؟”

در نگاه کردن به پایین کوه از بالای قله شما به آن شفافیت لازم که به آن نیاز دارید می رسید.

به عنوان مثال، من اخیرا شروع به بازی هاکی روی یخ کرده ام و هدف من ملحق شدن به یک تیم از لیگ محلی در پاییز پیش رو هستم. یک مشکل وجود دارد: من به سختی قادر به اسکیت کردن هستم. بنابراین برای گرفتن آموزش هایی در این زمینه ثبت نام کرده و بطور مرتب تمرین می کنم. من این موضوع را تلاشی سخت و چالش برانگیز دیده ام، اما با این وجود چشم انداز من برای این کار همانند کریستال شفاف و روشن است.

من خودم می توانم خود را در حالی تصور کنم که پیراهن تیم آینده خودم را بر تن دارم. من می توانم خودم را در حالی تصور کنم که بعد از به ثمر رساندن یک گل در حال جشن و شادمانی هستم یا حتی بهتر از آن اینکه جشن و شادی را برای خودم پس از یک برد همراه با تلاش و کوشش بسیار ببینم. من آن را قبل از به وقوع پیوستن می بینم و انگیزه لازم را در آن چشم انداز روشن بطور دقیق شاهد هستم.

[level-member]

2- عاشقانه به آن باور داشته باشید.

شما باید مشتاقانه به تلاش و کوشش خود باور و اعتقاد داشته باشید. باور های عمیق به نوعی به شما حسی از هدف، فداکاری، استقامت و مسیر درست می دهد.

من هاکی بازی می کنم، اما موسیقی ضربی بر روی پیانو تمرین نمی کنم. در مورد من اشتباه نکنید. من به موسیقی ضربی، خصوصا با آن اصوات گستاخ مانند و مهارت فیزیکی مورد نیاز آن عشق می ورزم.

اما هزینه این کار را محاسبه کرده ام و در پایان به سادگی به این نتیجه رسیده ام که شور و شوق کافی برای توجیح کردن ساعات بیشمار مورد نیازی که برای به ثمر رساندن این کار بزرگ نیاز است در وجود خودم نمی بینم.

هزینه را مد نظر قرار دهید و برای اولویت های خود بر اساس ارزش های مشخص و شور و شوق خود برنامه ریزی کنید. اما هرگز به چیزی کمتر از آنچه که احساس و توان دستیابی به آن را دارید راضی نشوید.

همچنان که یکبار نلسون ماندلا گفته بود، “هیچ شور و شوقی در راضی شدن به موضوعی کم و اندک وجود ندارد – – در کنار آمدن و راضی شدن به سطحی از زندگی که کمتر از توانایی ها و داشته های بالقوه شماست.”

3- به شدت و جسورانه آن را دنبال کنید.

چشم انداز مناسب، تصویر مورد نظر شما را نقاشی می کند. شور و شوق و علاقه، آتش آن را تحریک می کند. اما حرکت و عمل است که به اهداف ما زندگی می بخشد.

من در اولین شبی که به کلاس هاکی رفتم واقعاً برای سطح پایین مهارت های خودم خجالت کشیدم، اما مشتاقانه از همان ابتدا تصمیم گرفتم تا در کار و تلاش و تمرین از تمام افراد حاضر در این تیم (حتی کسانی که تجربه ای معادل 30 سال از من در این رشته بیشتر داشتند!) برتری پیدا کنم. به یکباره اقدام به استخدام یک مربی خصوصی کردم. من بصورتی استادانه اقدام به نصب یک وسیله موقت در کف گاراژ منزل خودم کردم. بطور مرتب صبح ها با صدای زنگ ساعت راس 4:30 دقیقه صبح برای انجام تمرینات خودم در ساعت 5:15 از خواب بیدار می شوم، و این عادت را حتی در روزهایی که فوق العاده خسته هستم نیز ترک نکرده ام و موفقیت برای من نزدیک است!!

و این هم اخبار خوب: زمانی که چشم انداز بطور کامل روشن و شفاف باشد و زمانی که باور از روی عشق و علاقه باشد، آنگاه عمل به آن تبدیل به نوعی لذت می شود – – نه کاری روزانه که به اجبار باید آن را انجام داد.

دوست من، این موضوع در رابطه با شما چگونه صدق می کند؟ چه چشم اندازی برای شما در انتظار یک حرکت و اراده محکم و مصمم قرار دارد؟ چه ماجراجویی هایی در زندگی در انتظار شماست؟

این سوالات را پاسخ دهید و مطمئنا دنیا را عوض خواهید کرد!

[/level-member]