ده راهبرد برای غلبه بر موانع خلاقیت

به عنوان یک کارآفرین، می توانم بگویم که راه اندازی، مدیریت، و توسعه یک کسب و کار، چیزی فراتر از مهارت، تعهد، و دانش است. کارآفرینان و دیگر مدیران کسب و کارها باید برای اینکه همچنان در کار خود ارزشمند و مفید باقی بمانند، برای برقراری رابطه با مشتریان، و برای غلبه بر موانع موجود بر سر راه فعالیت خود، خلاقیت بسیاری داشته باشند. هنگامی که ما به جنگل شرکت یا کسب و کار خودمان می رسیم، اینکه بتوانیم درختان را به وضوح ببینیم، اغلب دشوار و چالش برانگیز است و این همان زمانی است که خودمان را گرفتار بحران خلاقیت می یابیم.

ولی جای نگرانی نیست. راهبردهای ساده ای وجود دارند که به کمک آنها می توانید آتش خلاقیت خود را شعله ور کنید.

  1.  بیانیه مأموریت خود را مرتباً مرور کنید.

بیانیه های مأموریت اغلب نوشته شده و سپس فراموش می شوند. اینکه بیانیه مأموریت خود را برای مرور منظم در دسترس خود قرار دهید، ذهن شما را روی این موضوع که “چرا” شما در این فعالیت هستید متمرکز می کند. هنگامی که شما درباره این “چرا” پاسخ روشنی داشته باشید (برای نمونه، چرا مشتریان شما به آنچه شما عرضه می کنید نیاز دارند) ، پیدا کردن یا ایجاد یک پاسخ برای “چه چیز” ساده تر است (برای نمونه، آنچه شما عرضه می کنید، به واسطه خلاقیت ایجاد می شود). اگر مأموریتی برای کسب و کار خود در نظر نگرفته اید، اکنون زمان مناسبی است که آنرا بنویسید.

[level-member]

  1. به دنبال الهام گرفتن از مشتریان خود باشید.

اخیراً گفته های دو کارآفرین موفق را شنیده ام که درباره منشاء ایده های خود گفتگو می کردند. هر دوی آنها می گفتند هنگامی که احساس گیر افتادن یا درماندگی دارند و حس می کنند که حتی نمی توانند ذره ای بیشتر خلاقیت داشته باشند، با مشتریان مورد علاقه خود تماس گرفته و چند دقیقه را صرف گفتگو با آنها می کنند. انجام چنین کاری مشعل خلاقیت آنها را فروزان می کند.

  1. مطالعه کنید.

شخصاً چیزی را که کمکی به افزایش توانایی من برای خدمت رسانی بیشتر به مشتریان خودم را نکند نمی خوانم، چرا که هیچ زمانی را به مطالعه تفریحی اختصاص نمی دهم. اغلب ایده هایی که می گیرم از میان نوشتارهای جالبی است که در وب می خوانم. هر چند گاهی این میزان از مطالعه کافی نیست و من ناچارم مطالبی را هم از خارج از چارچوب مطالعاتی که برای خودم تعیین کرده ام بخوانم تا بتوانم از این راه به عنوان جرقه ای برای برافروختن مشعل خلاقیتم استفاده کنم.

  1. جلسه ای را با کارکنان ترتیب دهید تا از ایده های یکدیگر آگاه شوید.

طرز تفکر و نگرش کارکنان شما به کسب و کارتان با شما متفاوت است. برگزاری مرتب این جلسات تولید ایده، گردش ایده ها و خلاقیت را حفظ می کند. این جلسات همچین به کارکنان شما حس مالکیت داده و به آنها این آگاهی را می دهد که گفته ها و ایده های شان با اهمیت بوده و برای موفقیت شرکت یا کسب و کار،  حیاتی هستند.

  1. یک روز یا حتی برای چند ساعت از کار دست بکشید و به جایی بروید که به شما در ایده پردازی کمک می کند.

دور شدن از دفتر کارتان برای چند ساعت یا در حالت ایده آل برای یک روز کامل، شما را با طرز فکر و نگرشی تازه به محل کار برخواهد گرداند. سپری کردن چنین زمانی در جایی که به شما ایده می دهد یا حتی برای شما آرامش بخش است، بهترین گزینه برای چنین برنامه ای است. برای من این نقطه مناسب، ساحل دریاست.

  1. جلسه ای را با یکی از همکاران خود ترتیب دهید تا در مورد مسائل کاری گفتگو کنید.

هنگامی که من واقعاً احساس می کنم که به بن بست رسیده ام، با دوستانم که آنها هم مدیر هستند تماس می گیرم و هر بار که چنین کاری را انجام می دهم، با چنان تعداد زیادی از ایده های جدید از آنها جدا می شوم که اغلب ناچارم به سرعت آنها را در گوشی تلفن همراه خودم بنویسم تا مطمئن باشم که هیچ کدامشان را فراموش نمی کنم.

  1. برای گذراندن تعطیلات به سفر بروید.

دلیل اینکه خلاقیت شما قفل شده است می تواند این باشد که مدت زمان زیادی از آخرین سفری که برای گذراندن تعطیلات رفته اید، گذشته است. شاید اکنون زمان مناسبی برای گذران وقت به دور از محل کارتان نباشد، ولی حتی یک شب اقامت در یک تفریحگاه نزدیک هم می تواند برای احیای مجدد انرژی و خلاقیت شما کافی باشد.

  1. ارتباط خود را قطع کنید.

این برنامه یا پیشنهاد که یک کارآفرین، حتی برای یک ساعت یا به طور کامل در پایان یک هفته، ارتباط خود را با محل کارش قطع کند، ایده ای مناسب برای تحت درمان قرار گرفتن و جدا شدن از این وضعیت کنونی است. اما چیزی که من در طول این سال ها یاد گرفته ام اینست که وقتی من زمانی را به جدا شدن از کارم اختصاص می دهم، درست در همان موقع، دریچه های خلاقیت من بار دیگر گشوده شده و سیل ایده های خلاقانه به ذهن من سرازیر می شوند. یک نیروی بسیار قدرتمند در ایجاد فاصله بین کارمان و خودمان وجود دارد. نیرویی که تقریباً شبیه یک جادوست.

  1. از محل ها یا منابعی که تاکنون به آنها فکر هم نکرده اید، کسب پیشنهاد و راهنمایی کنید.

گاهی اوقات شخصی که هیچ ارتباطی با سازمان یا حتی صنعتی که در آن فعالیت می کنید ندارد، می تواند بهترین منبع ایده برای شما باشد. شخصاً این کار را زیاد انجام داده و دریافته ام که بهترین ایده های من برای اینکه کسب و کار جدیدم را به پیش ببرم، از ناحیه اشخاص یا مکان هایی بوده است که حتی کوچکترین احتمالی هم نمی دادم که چنین پتانسیلی داشته باشند.

  1. مدیتیشن، نیایش، یا ورزش کنید.

حتماً لازم نیست که یک فرد مذهبی یا حتی یک روحانی باشید تا از مزایای این آیین های پر احساس بهره مند شوید. (خطاب به همه بی خداها!) ورزش هم می تواند تأثیر مشابهی داشته باشد. وقتی ما به سختی تلاش می کنیم تا ایده های خلاقانه خلق کنیم، در واقع داریم سرچشمه خلاقیتمان را بیشتر مسدود می کنیم. چند دقیقه در هر روز را در سکوت بودن – به هر میزانی که می توانید احساس آرامش خود را حفظ کنید- می تواند جریان خلاقیت ما را دوباره برقرار سازد؛ چرا که سکوت، تفکرات ما را آهسته تر کرده و فضای ذهنی ما را آزاد می کند. برای من، دویدن بدون اینکه به موسیقی گوش کنم – گوش دادن به صدای نفس های خودم – تأثیری همانند مدیتیشن دارد.

[/level-member]