چهار روش برای داشتن طرز فکر مثبت در سال جدید

شاید شما هم در آستانه ورود به سال جدید، به گرفتن یک تصمیم قطعی درباره ادامه دادن یا ادامه ندادن برخی کارها یا رفتارها فکر کنید. در حالی که کارآفرینان اغلب در این اندیشه هستند که این موفقیت است که با خودش شادی به همراه دارد، شاون آکور (Shawn Achor) مولف کتاب مزیت شادی (2010) و قبل از شادی (2013) که یک متخصص و مشاور در حوزه شاد آفرینی هم هست، بیان می دارد که روش دست یافتن به شادی در واقع شکل دیگری است.

داشتن یک دور نمای روشن می تواند به شما کمک کند که تصمیم گیری های بهتری در مورد عملکرد و رفتار آینده خود داشته و در عملی کردن چنین تصمیم هایی نیز موفق تر باشید. آکور بیان می دارد که “مغز شما هنگامی که مثبت فکر می کنید، موادی شیمیایی مانند دوپامین در سیستم عصبی شما آزاد می کند که کاتالیزور نامیده می شوند و بخشی از مغز را فعال می کنند که شما را قادر می سازد به موضوعات احتمالی بیشتری فکر ]و[ اطلاعات بیشتری را پردازش کنید.” بر عکس، یک مجموعه از نگرش های ذهنی بدبینانه سبب می شوند که مغز احساس تهدید کند؛ و مانعی می شوند برای اینکه شخص بتواند از فرصت های جدیدی که در اطراف خود می بیند بهره بگیرد.

آکور بیان می دارد که “مغز شما در یک وضعیت فکری مثبت سه برابر خلاق تر است.” اگر چه داشتن مجموعه ای از نگرش های ذهنی مثبت در تمام طول سال بی نهایت با اهمیت است، ولی این اهمیت هر چه که به پایان سال نزدیک تر می شویم بیشتر و بیشتر می شود. چرا که پایان هر سال زمانی است که ما به دقت در مورد روزهای سپری شده آن سال فکر کرده و هدف های خودمان را برای سال آینده تعیین می کنیم.

پیش از اینکه اهداف خودتان را برای سال بعد تعیین کنید، این چهار توصیه را به کار بگیرید تا حالت ذهنی مثبتی داشته باشید:

[level-member]

  1. از صفر شروع نکنید.

تصمیم گیری خود را با فهرست کردن کارهایی که در سال گذشته انجام داده اید آغاز کنید. آکور بیان می دارد که “هر چه مغز شما درک کند که به موفقیت نزدیک تر است، با شتاب بیشتری برای رسیدن به اهداف فعالیت می کند.” به همین دلیل است که دونده های ماراتن هنگامی که 26.1 مایل از مسیر مسابقه را پشت سر می گذارند با سرعت بیشتری می دوند. مغز ما مواد شیمیایی را آزاد می کند که شتاب دهنده های موفقیت نامیده می شوند و به همان اندازه که خودمان را نزدیک تر به خط پایان حس می کنیم، انرژی بیشتری به ما می دهند. اینکه تصمیم گیری خود را با یک برگه کاغذ سفید آغاز کنید یعنی خودتان را از مزیت این شتاب دهنده های موفقیت محروم کرده اید.

این استراتژی می تواند بر یک مبنای روزانه در طول مدت زمان باقیمانده از سال به کار گرفته شود. به جای اینکه در هر یک از این روزها، فهرستی از کارهایی ایجاد کنید که همچنان انجام نشده باقی مانده اند، آنها را با نوشتن همه کارهایی که تا آن لحظه انجام داده اید و تیک زدن کنار مشخصات آنها آغاز کنید. هنگامی که مغز شما تیک ها را می بیند، این شتاب دهنده های موفقیت را آزاد کرده و مجموعه ای از نگرش های ذهنی مثبت را در شما ایجاد می کند که به کمک آنها می توانید با سرعت به سمت دستیابی به اهداف دیگری که در لیست تان هستند حرکت کنید.

  1. روز خود را با خواندن یک ایمیل مثبت آغاز کنید.

آیا فعالیت روزانه خود را با جستجو به دنبال ایمیل های ضروری در صندوق نامه های دریافتی آغاز می کنید؟ به طور معمول چه تعداد از این پیام های فوری، محتوایی مثبت دارند؟ آکور می گوید برای اینکه روز خودتان را با مجموعه ای از نگرش های ذهنی مثبت آغاز کنید، پیشنهاد می کند که یک ایمیل با محتوایی مثبت به یک دوست، همکار، مشتری یا حتی شخصی که نمی شناسید بفرستید. خود آکور یک بار ایمیلی را به یکی از معلم های سابقش در دبیرستان فرستاد و به او گفت که کلاس درس او چطور زندگی او را دگرگون کرده است. با فرستادن این ایمیل های مثبت، مغز شما روز را، نه با یک تهدید (یک ایمیل منفی)، که با یک رابطه اجتماعی آغاز می کند، چیزی که طبق گفته آکور بزرگترین نشانه شادی شما در آینده است.

  1. در نوشتن اهداف خود از عبارت های مثبت استفاده کنید.

در حالیکه یکی از تصمیم هایی که بسیاری از ما می گیریم اینست که یک رفتار منفی مانند سیگار کشیدن یا خوردن غذاهای ناسالم را کنار بگذاریم، آکور بیان می کند که به جای این کار، ما باید تمرکز خودمان را بر عادت های مثبت بگذاریم تا آنها را جایگزین عادت های منفی کنیم که می خواهیم متوقف شوند. مثلاً به جای این تصمیم که چیزی از دستگاه فروش سیگار و نوشیدنی موجود در محل کار خود نخرید، این عادت خود را با آوردن هر روزه میان وعده های سالم به محل کار خود برطرف کنید. با تغییر شیوه بیان تصمیم های خود از یک عبارت منفی به یک عبارت مثبت، مغز شما منابع خود را برای مقابله با عادتی منفی که می خواهید از آن دوری کنید به هدر نمی دهد، بلکه انرژی خودش را صرف عادات مثبت جدید می کند.

  1. بر عادت های مثبت تمرکز کنید.

عادات مثبت را در برنامه روزانه خود بگنجانید و مزایای یک نگرش خوش بینانه را تجربه کنید. برخی از عادت های مثبتی که آکور معتقد است اثرگذاری آنها اثبات شده هستند عبارتند از نوشتن سه چیزی در هر روز که همواره قدردان آنها بوده و از یادآوری آنها خوشحال می شوید، مدیتیشن همراه با دقت کردن به جریان هوا در نفس کشیدن های خود، یا نوشتن درباره یک تجربه مثبت. هنگامی که آکور از یک گروه از کارکنان کی . پی . ام . جی(KPMG) خواست که یکی از این عادت های مثبت خود را به مدت دو دقیقه در 21 روز متوالی انجام دهند، دریافت که کارکنان مذکور به طور چشمگیری به سطوح بالاتری از رضایت شغلی و اثربخشی شغلی، و سطوح پایین تری از  استرس دست یافته اند.

[/level-member]