بیست راه برای بیدار شدن همراه با انگیزش (بخش اول)

بگذارید با هم رو راست باشیم، احساس با انگیزه بودن شاید یکی از سخت ترین کارهایی باشد که شما هرگز می توانید انجام دهید. اگر این موضوع سهل و آسان بود، هر کسی می توانست پیشرفت کند و به اهدافی که ار قبل برای خود تعیین کرده است دست یابد.

حتی از این هم بدتر زمانی است که ما در جای جای اینترنت مقالاتی می خوانیم که باعث می شود تا این موضوع ساده به نظر برسد. در نتیجه، از آنجایی که این کار بر روی کاغذ ساده به نظر می آید باعث ناامیدی و خستگی ما می شود. تاثیر بسیار اندکی در افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس ما دارد، خصوصا زمانی که شما در بکار بردن این توصیه که کاملا هم آن را درک کرده اید با موانعی روبرو می شوید.

یکی از مواردی که من شخصا با توجه به موضوع انگیزش به آن رسیده ام، این است که زمانی که شما چیزی را که انجام می دهید از صمیم قلب دوست داشته باشید نیازبسیار کمی به انگیزش پیدا می کنید و البته همه این موارد باعث ایجاد احساس دلگرمی می شود. در ابتدا شاید کمی گمراه کننده به نظر برسد، ولی زمانی که آن را درک کنیم، کاملا منطقی خواهد بود. آیا هرگز پیش آمده که در انجام کاری که نسبت به آن هیجان دارید نیاز به انگیزش در خود دیده باشید؟

برای اینکه این 20 مورد را برای شما شرح دهم، ابتدا باید نکته ای را بصورت شفاف بیان کنم تا بستری برای فهم بهتر آن موارد فراهم آید:

چیزی که از انجام دادن آن در زندگی واقعا لذت می برید را بیابید.

واقعا در مورد چیزی که از آن لذت می برید بیاندیشید، و پس از یافتن آن اجازه دهید نگاهی داشته باشیم به 20 موردی که باعث می شود تا شما بتوانید برای آغاز کردن زندگی خود احساس انرژی بیشتری داشته باشید.

1- بزرگترین رویاهای خود را بصورت مکتوب در بیاورید و در جایی در دیدرس قرار دهید، بصورتی که در لحظه بیدار شدن از خواب آن را ببینید.

مغز ما نیاز دارد تا بصورت پیوسته مواردی که از زندگی می خواهیم به آن یادآوری شود. اینکه رویاهای خود را بصورت مکتوب در بیاوریم باعث حرکت بسیار بزرگی در ضمیر ناخودآگاه و سیستم باورهای ما می شود، چرا که آن چه که تاکنون برای ما فقط یک رویا و فکر ساده بوده است تبدیل به یک موضوع قابل لمس و کاملا بصری برای همگان می شود.

ناگهان دیگر یک رویای واضح و مشخص نیست، بلکه تبدیل به چیزی می شود که می تواند واقعیت داشته باشد.

[level-member]

2- بر آنچیزی که باید در آن روز به انجام برسد تمرکز داشته باشید.

از آنجاییکه همیشه به هنگام صبح تعداد کارهایی که برای انجام و رسیدگی به آنها داریم بسیار زیاد است، معمولا موثر و کارآمد واقع شدن در این زمان یکی از مشکل ترین کارهاست. و بدلیل اینکه باید به موارد زیادی رسیدگی کنیم و در این حین همیشه به فکر رسیدن و انجام دادن کارهای مهمتر دیگری هستیم، همیشه احساس انباشتگی به ما دست می دهد.

این راه و روش خوبی برای انگیزه و هیجان دادن به شماست، اما در نظر داشته باشید که آنچیزی که شما باید امروز انجام دهید، چیزی است که نهایتا در طی 3 یا 4 سال آینده به نتیجه خواهد رسید. بنابراین اهداف خود را به بخش های کوچکتر تقسیم بندی کنید و مرحله به مرحله اقدام به حل و رفع آنها بکنید.

3- قبل از آنکه روز کاری خود را شروع کنید، زمانی را به ورزش و نرمش اختصاص دهید.

از نظر علمی ثابت شده که ورزش منظم باعث آزاد شدن دوپامین در خون می شود و این همان هورمونی است که باعث ایجاد احساس خوشحالی و شادی بسیاری زیادی می شود. این در حقیقت قرص خوشحالی فیزیولوزیک بدن ماست که باعث می شود تا احساس مثبتی داشته باشیم.

انجام دادن همیشگی این تمرین بصورت دائم نه تنها باعث افزایش احساس شادمانی ما می شود، بلکه باعث می شود تا همواره سالم و سلامت بوده و در شرایط خوبی باشیم که خود یک مزیت دیگر است.

4- نظم و دیسیپلین داشتن را تمرین کنید که خود باعث می شود تا کارهایتان را بهتر دنبال کنید.

به دلیل استفاه از رسانه های اجتماعی، اینترنت و گوشی های هوشمند، ما بطور پیوسته تحت بمباران اطلاعاتی هستیم که از هر گوشه و کناری بر ما سرازیر می شوند و زمان و اراده ما برای ادامه دادن کارها و به نتیجه رسیدن را از بین می برند.

اصرار و دیسیپلین لازم را برای تعیین اولویت ها و تمرکز کردن بر مواردی که باید در ابتدا انجام شود بکار بگیرید. گوشی تلفن خود را در حالت بیصدا یا سایلنت قرار دهید. و در بخش مربوط به خدمات فیلترینگ خود وبسایتها مختلف را مسدود کنید تا برای وارد شدن شما به آنها به عنوان یک مانع عمل کند.

5- بصورت منظم برای خود فرجه هایی را در نظر بگیرید.

همیشه در نظر گرفتن چند دقیقه به عنوان تفریح به ازای هر نیم ساعت فعالیت کاری که انجام می دهید، بسیار لازم و ضروری می باشد.

با استفاده از ” فن پومودورو” برای خود بازه های زمانی 20 دقیقه ای تعیین کنید و در این زمان بدون حواس پرتی و با بالاترین میزان از بهره وری به انجام حداکثر کاری بپردازید که برایتان مقدور است. سپس 10 دقیقه بعدی را به آرامش و . . . بپردازید، استراحتی بکنید، قهوه ای بنوشید و یا به مدت کوتاهی اقدام به قدم زدن بکنید.

شما به این نتیجه خواهید رسید که در این حالت موفق به انجام میزان کار بیشتری در طی دو ساعت شده اید، به نسبت کاری که پیش از این در حالت عدم تمرکز کامل و در طی دو روز انجام می دادید.

6- تماسی با دوستان و اعضای خانواده برقرار سازید و در مورد افکار و نظرات خود با آنها صحبت کنید.

همیشه صحبت کردن با دیگران جهت اشتراک گذاشتن ایده ها، افکار و نگرانیهای خود روشی مناسب و پسندیده است. ما ذاتا موجوداتی اجتماعی هستیم، و برای اینکه احساس ارتباط با جامعه به ما دست دهد، نیاز داریم تا با دیگران به صحبت بنشینیم.

این موضوع به شما در جمع کردن افکارتان و تمرکز پیدا کردن بر کارها کمک می کند.

7- همیشه سعی کنید تا در بهترین حالت باشید.

اینکه همیشه در بهترین حالت به نظر برسید، باعث می شود تا بیشتر به خودتان اعتماد داشته و با اعتماد به نفس به نظر برسید. این موضوع در زمانی از ارزش بیشتری برخوردار می شود که در اعتماد به نفس و عزت نفس داشتن نسبت به خودتان تا حدودی با مشکل مواجه شده باشید.

حقیقت این است که افرادی که به خودشان عمیقا باور دارند، بصورت طبیعی همیشه سعی می کنند تا در بهترین حالت خود به نظر بیایند. حتی اگر اکنون چنین احساسی ندارید نیز می توانید نقش آن را بازی کنید تا اینکه در دنیای واقعی به شما چنین احساسی دست دهد. بدنبال لباسهایی باشید که به خوبی به تن شما می نشینند و از اینکه آنها را در هر رویدادی بر تن کنید، احساس خوبی دارید.

8- برای چندین بار در سال مسافرت های کوتاهی را برنامه ریزی کنید.

داشتن سفرهای کوچک خصوصا در زمانهایی بسیار دارای اهمیت است که از نظر زمانی در مضیقه قرار می گیریم و به شما می تواند کمک کند تا ذهن خود را از مسائل روزانه پاک کنید؛ مسائل روزانه ای که خواه و ناخواه با ادامه و توسعه کار به سوی شما سرازیر می شوند.

به طور کلی به این موارد بازنشستگی کوتاه مدت می توانیم بگوییم. زمانی را برای برنامه ریزی این سفر های کوتاه مدت خود در طی سال اختصاص دهید. خوشبختانه، با وجود هزینه کم و معقول سفرهای هوایی و اجاره آپارتمانهای کوچ و ساده این موارد را می توان با بودجه ای کم در طی سال پوشش داد.

9- به رشد و ارتقاء شخصی خود ادامه دهید.

همیشه راحت بودن و در آسایش قرار داشتن هرگز چیز خوبی نیست و در حقیقت عاملی است که باعث می شود تا در طی زمان احساس رضایت خود را از دست بدهیم. همیشه انگیزه و انرژی برای رشد و بهتر شدن نسبت به وضعیتی که در حال حاضر دارید را برای خود حفظ کنید.

از آنجاییکه شما همیشه در حال رشد و بهتر شدن هستید، اطرافیانی که همیشه اوقاتی را با شما می گذرانند از بودن با شما لذت می برند، چرا که احساس یکنواختی را در شما نمی توانند احساس کنند.

اگر به اهداف خود دست یافته اید، اهداف بالاتر و بزرگتری را برای خود در نظر بگیرید که باعث می شوند تا به یک مرحله بالاتر ارتقاء پیدا کنید. در حقیقت چیزی به نام مقصد در زندگی وجود ندارد و هر چه که هست فقط و فقط مراحل مهمی در زندگی است که باید از آنها عبور کرد.

10- یک وبلاگ شخصی برای خود ایجاد کنید و در آن یافته های خود را با دیگران در سراسر جهان به اشتراک بگذارید.

بزرگترین لذتی که همیشه می توانید به دست آورید به اشتراک گذاشتن یافته ها و دانسته های خودتان با دیگران است. هرگز احساسی به این خوبی نداشتم، تا اینکه ایمیلی را شخصا از طرف یکی از خوانندگان وبلاگ خودم دریافت کردم، که به من می گفت مطالبی که در وبلاگ من خوانده است تا چه میزانی وی را در زندگی شخصیش کمک کرده است.

این احساس هرگز قابل خریدن نیست و بطور حتم یکی از بزرگترین کارهایی است که شما می توانید برای رشد شخصی خود انجام دهید.

این مطلب ادامه دارد . . .

[/level-member]