فروشگاه ها برای دنبال کردن خریداران در جستجوی گوشی های هوشمند هستند

فن آوری ردیابی مخصوص داخل ساختمان سیستم ردیابی اینترنتی را به داخل فضای های فیزیکی آورده است.

شما تازه همین الان یک شیشه حاوی کره بادام زمینی را درون سبد چرخ دار مخصوص خرید خود قرار داده اید که یکباره گوشی هوشمند شما شروع به زنگ زدن می کند. شما به صفحه آن نگاهی می اندازید و با پیغامی با مضمون کاملا واضح و روشن مبنی بر خرید یک شیشه مربا به قیمت 1 دلار مواجه می شوید.

به نظر شما مناسب است؟ مطمئنا. شما را دچار وحشت می کند؟ البته شاید این چشم اندازی برای موقعیت یابی در فضا های بسته است. به عبارتی یک تکنولوژی که با سرعت زیاد در حال تکامل بوده و به خرده فروشان اجازه می دهد تا هرگونه حرکت خریداران را در محیط فروشگاهی و بین قفسه ها با جزئیاتی که پیش از این وجود نداشته است زیر نظر داشته باشند. در تعدادی از فروشگاه های خرده فروشی بزرگ لوازم و تجهیزات لازم برای ردیابی گوشیهای هوشمند و ورود اطلاعات مختلف از قبیل اینکه چند دقیقه را فرد در بخش فروش کفش سپری کرده از قبل فراهم شده است.

[level-member]

این فن آوری در نهایت می تواند توانایی هایی را به خرده فروشان برای رقابت با آن دسته از رقیبان خود که بصورت آنلاین فعالیت دارند بدهد. در محیط مجازی وب تبلیغات مبتنی بر رفتار سابقه گذشته وب گردی فرد را برای پیشنهاد محصولات به وی مورد استفاد قرار می دهد. امروزه داروخانه ها و یا فروشگاههای دیگر برای فروش کلینکس و یا . . . می توانند از این روش استفاده کنند.

تاد شرمن، مسئول ارشد بازاریابی پوینت اینساید که از جمله استارت آپ های واقع در واشنگتن بوده و در زمینه استفاده از این تکنولوژی برای ردیابی خریداران در محیط بسته داخلی فعالیت های بسیاری داشته، در این رابطه می گوید: “اطلاعات زیادی از اینکه خریداران در داخل محیط فروشگاه چه فعالیتهایی انجام می دهند در دست نیست، تا زمانی که آنها به صندوق مراجعه کنند. با استفاده از این روش شما می توانید متوجه شوید که آنها بیشتر به چه مواردی علاقه دارند و اینکه در فروشگاه اغلب به کدام قسمتها مراجعه می کنند.”

خرده فروشان امریکایی از جمله نورد استورم، فامیلی دالر و امریکن اَپرِل پیش از این از این سیستم موقعیت یابی در فروشگاه بهره برده اند. برخی از این سیستمها از دوربین های ضبط فیلم، امواج صوتی و حتی میدان های مغناطیسی بهره برده اند. در ماه سپتامبر شرکت اپل ویژگی جدیدی را تحت عنوان آی-بیکن(iBeacon) به گوشی های هوشمند خود افزود که یک سیگنال رادیویی از طریق سیستم بلوتوث را از خود ساتع می کند که برای موقعیت یابی داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشترین حالت استفاده از این روش قطع کردن سیگنالهای وای فای ساتع شده از گوشیهای هوشمند خریداران است. مثلث سازی از طریق آن سیگنال دریافتی می تواند موقعیت آن گوشی تلفن را با فاصله چند متر مشخص کند. مغازه ها همچنین اقدام به جمع آوری شناسه ای به نام آدرس MAC از هر گوشی تلفن می کنند. این شناسه به آنها اجازه می دهد تا اطلاعات رفتاری مربوط به صاحب آن گوشی را جمع آوری و در مراجعه مجدد وی مورد استفاده قرار دهند.

شرکت سرمایه گذاری فارست سیتی از سیستم وای فای برای نظارت کردن بر رفت و آمد افراد پیاده در تقریبا 20 مرکز خرید تحت تملک و مدیریت خود استفاده می کند. آنها می گویند که این اطلاعات به آنها در تصمیم گیری برای جابجا کردن یک پله برقی که در سر راه ورودی به مرکز بوده است بسیار مفید بوده و نیز از آن برای اندازه گیری مدت زمان توقف افراد پس از یک کنسرت و یا برنامه مد هم استفاده شده است. مدیر استراتژی دیجیتالی شرکت فارست سیتی می گوید ما می خواهیم بدانیم که آیا آنها فقط یک شیشه سودا می خرند، سراغ ماشین رفته و محل را ترک می کنند یا مدت بیشتری در این محل می مانند. در آینده نظارت بر رفت و آمد افراد پیاده در یک مکان برای مشخص کردن نرخ اجاره هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

از آنجاییکه موقعیت یابی در محیط داخلی هنوز پیچیده بوده و کاملا روشن نیست، ممکن است به شکلی که برخی از طرفداران انتظار دارند پیش نرود. کرگ استرلینگ که یک تحلیل گر در موسسه اُپوس رسرچ است می گوید: “تنها به دلیل اینکه فن آوری این کار وجود دارد به این معنا نیست که در حال حاضر بسیاری از بازاریابان از آن استفاده می کنند. برخی از موارد مورد انتظار که در حال حاضر در مورد آن بحث می شود ممکن است هرگز در عمل به وقوع نپیوندد.”

اما دان داج از مدیران اجرایی گوگل که در بسیاری از شرکتهای فعال در این حوزه فعالیت و سرمایه گذاری داشته، اعتقاد دارد که این فن آوری در آینده از فن آوری جی پی اس یا نقشه های آنلاین هم پیشرفته خواهد شد. او می گوید دلیل این موفقیت هم این است که اکثر مردم در بیشتر اوقات در فضاهای سربسته حضور دارند و این مکانها جایی هستند که سیگنالهای جی پی اس در آنها به دلیل ضعیف شدن سیگنال از قدرت بازدهی کافی برخوردار نیستند.

گوگل پیش از این نقشه های خود را بصورتی توسعه داده تا شکل داخلی موزه ها، فرودگاه ها، و فروشگاه های بزرگ در 17 کشور مثل فروشگاه بزرگ تایپو در هنگ کنگ را بتواند پوشش دهد. این موضوع در آینده برای افراد مختلف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود که این شرکت اقدام به عرضه کامپیوتر های خود که بر روی سر نصب می شوند، بکند که همان عینک گوگل است. داج ادامه می دهد که فضای سرپوشیده و داخلی در آینده بسیار بزرگ خواهد شد، تا جایی که به بزرگترین چالش برای عرصه خرده فروشی که تاکنون دیده ایم می شود.

نورداستورم می گوید تا پیش از اینکه این به واقعیت تبدیل شود، خرده فروشان باید با بحث حریم خصوصی درگیر باشند. نورداستورم امسال متحمل درگیری شد که برای او نتیجه ای جز کبودی در یکی از چشمانش نداشت و آن درگیری هم در نتیجه دنبال کردن مشتریان در 17 فروشگاه با استفاده از سیستم وای فای بود که تولید شرکت تحلیلگر یولسید بود. برخی از مشتریان که اطلاعات نصب و ارائه شده در رابطه با این فن آوری را در ورودی فروشگاه ها می دیدند، به این موضوع در رابطه با نادیده گرفتن حریم خصوصی خود معترض شده بودند.

نورداستورم می گوید که وی این آزمایش را چند ماه پیش به اتمام رساند. کالین جانسون از سخنگویان نورداستورم می گوید: “اساسا، دوره آزمایش به اتمام رسیده بود و از آن چیزهایی آموختیم، و در ادامه از آن مرحله عبور کردیم. اما در همان زمان ما متوجه شدیم که باید همچنان آزمایش های خود را بصورتی دیگر ادامه دهیم تا همیشه در ارتباط با مشتریان باقی بمانیم.”

از واقعه پیش آمده برای نورداستورم به بعد، دیگر خرده فروشان در رابطه با اذعان به استفاده از سیستم های موقعیت یابی تمایل نشان نمی دهند. اما شرکت ریتیل نکست که یک شرکت ارائه دهنده خدمات تحلیلی در این رابطه است، می گوید که محصولات آنها در بیش از 100 خرده فروشی بزرگ و 1000 فروشگاه کوچکتر دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین یولسید هم می گوید که بیش از 100 مشتری در این رابطه دارد.

[/level-member]