ایده‌ی نو در نحوه ارتباط شبکه‌های اجتماعی

چگونه یک برنامه تحصیلات خارجه منجر به تولید ایده‌ی جدید در شبکه‌های اجتماعی برای دو کارآفرین جوان شد

مایکل جیکوب در تابستان ۲۰۱۲ به منظور حضور در یک برنامه تحصیل خارجه به بنگلور هند سفر کرد. یک بخش از برنامه‌های وی حضور در رخدادهای شبکه‌ای و گشت و گذار در تجارت‌های محلی بود. جیکوب به عنوان یک مدیر تجارت ارشد تلاش داشت که روابط خود را بسازد اما هنگامی که در صدد برقراری ارتباط آنلاین با افرادی که آنها را ملاقات کرده بود بر می‌آمد، به مشکلی برمیخورد. وی در این خصوص می‌گوید «نمی‌دانستم اسمشان را چگونه هجی کنم و به همین دلیل هیچگونه نتوانستم آنها را شبکه‌های اجتماعی پیدا کنم.»

جیکوب کلافگی خود را با یکی دیگر از حاضرین در برنامه در میان گذاشت؛ هکتور روزالس حسابدار و اقتصاد دان. این دو با ایده‌ی SociaLink به عنوانی ک اپلیکیشن به این مشکل خاتمه دادند. این اپلیکیشن از بلوتوث برای ایجاد ارتباط بین افراد در چندین شبکه اجتماعی مختلف استفاده می‌کند.

[level-member]

افراد می‌توانند حساب SociaLink خود را به فیسبوک، توییتر، لینکدین، اینستاگرام و تامبلر متصل کنند. ایجاد ارتباط از طریق SociaLink از این طریق است که افراد دکمه “Connect” را فشار دهند و صبر کنند تا طرف مقابل درخواست آنها را بپذیرد؛ از این طریق شبکه‌های اجتماعی مختلف این دو نفر با یکدیگر متصل خواهند شد و درخواست‌های دوستی ارسال می‌شود.

جیکوب و روزالس علیرغم وجود این ایده برای توسعه این اپلیکیشن نیازمند کمک بودند. جیکوب در این خصوص می‌گوید «ما تصمیم گرفتیم از منابع اطراف خود به نفع خودمان استفاده کنیم.» در طول ۱۵ روز حضور در برنامه این زوج کاری با ۱۵ توسعه دهنده اپلیکیشن در بنگلور مصاحبه کردند و یکی را استخدام کردند و بابت این کار ۵۰۰۰ دلار همراه با سودهای ناشی از اپلیکیشن پرداخت کردند.

تا زمان انتشار اپلیکیشن در ژانویه برای آیفون، این دو نفر تلاش زیادی برای پخش کردن افکار و ایده‌ی SociaLink کردند. در طول دو ماه از عرضه این نرم افزار، ۲۰۰۰ دانلود از آن انجام شد.

هدف این زوج کاری رسیدن به ۱۰۰,۰۰۰ دانلود بود و در تلاش برای رسیدن به آن، روش‌های درآمدزایی زیادی را نیز مورد بررسی قرار دادند. پذیرش تبلیغات و پیشنهاد نسخه پیشرفته نرم افزار از جمله این پیشنهادات بود. جین ای رابینز (سخنران اصلی مرکز کارآفرینی دانشگا آریزونا) در این خصوص می‌گوید «کایکل و هکتور به زودی متوجه شدند که این تنها یک ایده جالب نیست و بر روی نمایش بیشتر کار خود بسیار تلاش کردند.»

از زمان عرضه‌ی SociaLink این تیم عملیات بسیاری را به نرم‌افزار افزوده است و اکنون افراد قادر هستند با کسانی که نرم افزار را ندارند نیز از طریق ایمیل اتصال برقرار کنند. جیکوب و روزالس در تلاش هستند که با کسب درآمد ۱۰ هزار دلاری نه تنها نرم افزار را ارتقا دهند و نسخه اندروید آن را نیز عرضه کنند، تلاش‌های تبلیغاتی خود را نیز افزایش دهند.

روزالس می‌گوید «این [نرم افزار] روش رتباط شبکه‌ای ما را تغییر داده است و ما می‌خواهیم این پیام را به کل جهان ارسال کنیم. ما از حس خود در راستای توسعه استفاده می‌کنیم و این اپلیکیشن را تبدیل به بهترین مرجع شبکه اجتماعی حال حاضر جهان خواهیم کرد.»

[/level-member]