۷ روند برتر که سال ۲۰۱۴ را تحت سیطره خود در می آورند

کمربند خود را محکم ببنید که سفری پر هیجان در پیش خواهیم داشت. با لحاظ کردن تغییراتی که در طی سالهای گذشته شاهد آن بوده ایم من خودم را برای یک رشد غیر قابل پیش بینی در زمانی که نوبت به اطلاعات و سرگرمی مورد تقاضا در هر زمان و هر مکانی می رسد، آماده میکنم.

بر اساس روندهایی که تاکنون در سال ۲۰۱۳ دیده ایم، من پیش بینی می کنم که سال ۲۰۱۴ شاهد بالغ و کامل شدن بسیاری از تکنولوژی های در حال تکامل خواهد بود و البته بسیار بالاتر از آن چیزی خواهد رفت که چند سال پیش ما قادر به تصور آن بوده ایم.

بنابراین بدون معطلی بیشتر این ۷ مورد از پیش بینی های من برای روندهای تکنولوژیک است که سال ۲۰۱۴ را تحت سیطره خود در خواهند آورد.

۱- مصرف کنندگان انتظار قابلیت هایی از تلویزیون های هوشمند را خواهند داشت.

با در نظر گرفتن حمل و توزیع حدود ۱۲۳ میلیون دستگاه تلویزیون هوشمند در سال ۲۰۱۴ که در سال ۲۰۱۲ چیزی در حدود ۸۴ میلیون دستگاه بود – ما آماده روبرو شدن با یک رشد انفجاری در این صنعت هستیم.
در میانه این رشد، ما شاهد رقابت شدید بین بازیکنان این عرصه از قبیل سامسونگ، پاناسونیک و ال جی خواهیم بود. همچنان که مصرف کنندگان به انتظارات خود نسبت به استفاده از نت فلیکس، هولو، سیستم ویدئو و دریافت آنی تصویر و نیز دسترسی به اینترنت در تلویزیون های خود ادامه می دهند، ما باید شاهد سقوط قیمتها در این زمینه هم باشیم.
البته، توسعه ای که ما انتظار آن را بیش از پیش در سال ۲۰۱۴ می کشیم، همان معرفی آی- تی وی معروف شرکت اپل است. به نظر می رسد که این تلویزیون در مراحل اولیه توسعه و تکمیل خود باشد و شرکت اپل هم ممکن است مشغول مذاکراتی با شرکت برادران وارنر برای پخش برنامه در محصولات شرکت اپل باشد.
اینگونه گفته می شود که این وسیله شامل امکاناتی از قبیل همگام سازی آی-کلود، کنترل آی فون، و صفحات نمایش ال سی دی با کیفیت بالا باشد. شما می توانید برای ابتدای تابستان سال ۲۰۱۴ منتظر معرفی این محصول به بازار باشید.

[level-member]

۲- ساعت های هوشمند، هوشمند تر از گذشته می شوند.

بیش از خارج کردن گوشی هوشمند و یا تبلت خود برای ایمیل های مکرر ارسالی، فرستادن اس ام اس یا چک کردن محتوای ارسالی در شبکه های اجتماعی، شما به ساعت خود می نگرید.
سال ۲۰۱۴ سالی است که باید پیوسته چشم خود را به ساعت گوگل بدوزید. شایعاتی در این رابطه درز کرده که بر اساس آنها این وسیله با اپلیکیشن گوگل بنام گوگل-اکنون در تعامل قرار می گیرد تا اطلاعات مورد نیاز شما را بصورت ارتباط یکپارچه در هر مکان و زمانی که بخواهید و حتی قبل از اینکه شما این نیاز را اعلام کنید در اختیار شما قرار دهد.
ما خواهیم دید که ساعتهای هوشمند حتی هوشمند تر از قبل می شوند و حتی می توانند یاد بگیرند که چه اخبار و بروز رسانی هایی برای شما دارای اهمیت هستند، چه زمانی تمایل به دریافت آنها داریم و همچنین قادر خواهند بود تا بصورت دقیق تر به دستورات صوتی ما پاسخ بگویند.
برای اینکه این ساعتهای هوشمند موفق باشند، نیازمند این هستند تا خدماتی را برای ما فراهم آورند که گوشی های هوشمند قادر به انجام آن نیستند، چه این به معنای آگاه سازی های حسی بیشتر باشد یا توانایی یادگیری از رفتار و فعالیت های روزانه ما (به عنوان مثال نظارت بر ضربان قلب ما) هرچه که باشد دیدن آن جالب خواهد بود.

۳- عینک گوگل همچنان در وضعیت “منتظر باشید و ببینید” باقی خواهد ماند.

در حالیکه عینک گوگل هنوز به روی عموم مردم رونمایی نشده است، ما آنقدر در مورد آن شنیده ایم که بدانیم هنوز برای این تکنولوژی خیلی زود است. با تخمین فروش ۶۰۰۰۰ موردی از این محصول در سال ۲۰۱۳ و پیش بینی فروش چند میلیونی آن در سال ۲۰۱۴، این محصول هنوز راه درازی را برای تبدیل شدن به یک فن آوری خانگی در پیش دارد.
این عینک های ارائه کننده واقعیت افزوده به شما اجازه می دهند تا به اطلاعاتی از قبیل ایمیل و متون دسترسی داشته باشید، بدون دخالت دست اقدام به ضبط تصویر و فیلم بکنید، بدون زحمت اقدام به ترجمه گفته خود کنید و حتی در حین راه رفتن، دوچرخه سواری و یا رانندگی بتوانید جهت های حرکتی در رابطه با مسیر پیش روی خود را دریافت کنید، و البته همه این موارد در حوزه دید شما ممکن خواهد بود.
پیش بینی می شود که نسخه شماره ۲ عینک گوگل و همچنین همراه و همدم آن، فروشگاه اپلیکیشن گوگل در سال ۲۰۱۴ به روی عموم بازگشایی شود.
در رابطه با رقابت های محتمل در این بازار، به ویژه از طرف بازیکنان مهم این حوزه مانند سامسونگ گوش به زنگ باشید. من پیش بینی می کنم که حجم بالایی از این رقابت با هدف بازارهای خاص از جمله ورزشکاران و جامعه بهداشتی و پزشکی جریان پیدا کند.

۴- کاربردها و استفاده های دیگری برای سیستم تشخیص هویت لمسی اپل ظهور خواهد کرد.

بالاخره عرضه آیفون ۵اس، برای اولین بار فن آوری امنیتی از طریق اثر انگشت را که بسیار قریب الوقوع بود، به واقعیت تبدیل کرد. این تکنولوژی به نظر من یک واقعیت عیر قابل انکار بود. تشخیص هویت لمسی که از یک دوربین با کیفیت بسیار بالا برای اسکن اثر انگشت استفاده می کند، امنیت بسیار بالایی را برای گوشی شما فراهم می آورد.
در حال حاضر، این فن آوری محدود است، و تنها کاربرد های واقعی آن به باز و بسته کردن قفل نرم افزاری گوشی آیفون شما و امکان خرید در فروشگاههای اپل محدود می شود. من پیشبینی می کنم که این فن آوری در دیگر محصولات اپل هم مورد استفاده قرار بگیرد. من حتی فکر میکنم که استفاده از این تکنولوژی را امسال یا برای سال بعد در محصولات مک بوک هم شاهد باشیم.
من حتی پیشبینی می کنم که استفاده از شیوه تشخیص هویت لمسی، هر چند که بدون نقص هم نمی تواند باشد، برای اهداف دیگری مورد استفاده قرار خواهد گرفت، که از جمله این موارد می توان به ترکیب کردن آن با سیستم های امنیتی خانه، نرم افزارهای دسترسی از طریق کلمه عبور و حتی پرداخت برای خرید های روزمره تره بار نام برد. (که البته در رابطه با این مورد آخر به زودی مقاله دیگری خواهیم داشت)

۵- ایکس باکس وان و پلی استیشن قابل حمل ۴ خط مرز بین بازیهای ویدئویی و سرگرمی را از بین خواهد برد.

کنسول های جدید بازی ( ایکس باکس و پلی استیشن) بطور افزایشی اقدام به ترکیب ارتباطات از نوع مرسوم در شبکه های اجتماعی بین بازیکنان می کنند. بازیکنان می توانند دنبال کنندگانی را داشته باشند، جهت بدست آوردن اهداف مشخص در بازیها با یکدیگر فعالیت و کار کنند، و فن آوری جدید به بازیکنان با سطح آمادگی برابر امکان رقابت با یکدیگر را می دهد.
پلی استیشن ۴ که انتظار می رود در ۱۵ نوامبر عرضه شود، برای ارائه یک بازی که از ویژگی های احساسی بیشتری بهره داشته باشد اقدام به کنترل چهره بازیکن و کنترل کننده کنسول بازی و حرکات اتفاق افتاده می کند.
سوای از یک بازی خیلی خوب، این سیستم ها فرصت یک تجربه از سرگرمی بسیار تعاملی برای افراد شرکت کننده را ایجاد می کنند. به عنوان مثال، بجای جابجا شدن بین برنامه تلویزیون، بازی، موسیقی و ورزش، شما می توانید دو یا سه مورد از این فعالیت ها را بصورت همزمان با هم تجربه کنید و یا اینکه بدون دردسر و یا معطلی از یکی به یکی دیگر منتقل شوید.

۶- چاپ سه بعدی شروع به ایجاد انقلابی در عرصه تولید خواهد کرد.

ما امسال شاهد افزایش بسیار زیادی در محبوبیت چاپ سه بعدی بوده ایم، که همزمان با آن کاهش قیمتی فراوانی را هم داشته ایم. توانایی ایجاد آسان و راحت محصولات چند لایه که در واقع قابل استفاده هم هستند – خوب چیز خیلی جالبی به نظر می رسد.
من به دنبال محقق شدن حرکت هایی به سوی تولید محصولات ساده تر در منزل هستم و البته محصولاتی که بیشتر از ویژگی شخصی سازی بهره مند باشد. من فکر می کنم که ناگزیر، تولید در کشورهایی از قبیل چین دارای جذابیت های کمتری خواهد بود و برای کسب و کارهای مختلف با احتساب هزینه بالای حمل و نقل و مدیریت قرارداد ها در بین قاره ها دیگر خیلی مقرون به صرفه نباشد.
من انتظار ندارم که این تغییرات به نهایت ظرفیت خود در سال ۲۰۱۴ نائل بیاید، هر چند که تصور می کنم کسب و کارها شروع به ارزیابی تاثیر این تغییرات بر کسب و کار خودشان در سال ۲۰۱۵ و بعد از آن بر بیایند.

۷- نهضت و حرکت شروع شده در جهت کاربرد جستجو از طریق زبان مادری، جستجو را دقیق تر و حسی تر می سازد.

یک زمانی ما از واژگانی شبیه “دستیار شخصی دیجیتالی” جهت توضیح تقویم های همراه و دستی استفاده می کردیم. ای که چقدر زمانه عوض شده!
با ظهور یک دستیار شخصی دیجیتالی مانند گوگل –اکنون و اپلز سیری، هدف انتقال اطلاعات بصورت حسی در کمترین زمان ممکن به شماست، اغلب حتی قبل از اینکه شما درخواست چنین اطلاعاتی را داشته باشید.
این تغییر از درخواست این اطلاعات بصورت آگاهانه به نظر بسیار دور می رسد و بیشتر به نظر می رسد که به سمت انتقال آنها بصورت مجازی و ناآگاهانه به سمت دستگاه مورد استفاده شما باشد.
همانطور که از حرکت گوگل به سمت جستجو های طبیعی تر و بلندتر در پرده برداری از بزرگترین بروزرسانی الگوریتم خود، مرغ مگس خوار، تا به امروز به نظر می رسد گوگل به دنبال پشت سر گذاشتن جستجو بر اساس کلید واژه می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حرکت اخیر گوگل بسوی جستجوهای بلندتر و استفاده از زبان مادری به مقالات زیر مراجعه کنید:
مرغ مگس خوار گوگل: یک استراتژی برای محتوای مناسب موبایل در حال حاضر حیاتی به نظر می رسد.
ظهور کلید واژه های بلند برای سئو
مرغ مگس خوار گوگل برای استراتژی محتوای شما چه معنایی را دارد.

خوب، شما چه فکر می کنید؟ به نظر شما لیست بالا به چه مواردی اشاره نکرده است؟ به نظر شما چه روندهای تکنولوژیکی در سال ۲۰۱۴ اهمیت خواهند یافت؟ افکار خود را در این زمینه در بخش نظرات در پایین همین مطلب به اشتراک بگذارید.

[/level-member]