۲۰ راه برای بیدار شدن از طریق انگیزش

بگذارید با هم رو راست باشیم، احساس با انگیزه بودن شاید یکی از سخت ترین کارهایی باشد که شما هرگز می توانید انجام دهید. اگر این موضوع سهل و آسان بود، هر کسی می توانست پیشرفت کند و به اهدافی که ار قبل برای خود تعیین کرده است دست یابد.
حتی از این هم بدتر زمانی است که ما در جای جای اینترنت مقالاتی می خوانیم که باعث می شود تا این موضوع ساده به نظر برسد. در نتیجه، از آنجایی که این کار بر روی کاغذ ساده به نظر می آید باعث ناامیدی و خستگی ما می شود. تاثیر بسیار اندکی در افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس ما دارد، خصوصا زمانی که شما در بکار بردن این توصیه که کاملا هم آن را درک کرده اید با موانعی روبرو می شوید.

یکی از مواردی که من شخصا با توجه به موضوع انگیزش به آن رسیده ام، این است که زمانی که شما چیزی را که انجام می دهید از صمیم قلب دوست داشته باشید نیازی خیلی کمی به انگیزش پیدا می کنید و البته همه این موارد باعث ایجاد احساس دلگرمی می شود. در ابتدا شاید کمی گمراه کننده به نظر برسد، ولی زمانی که آن را درک کنیم، کاملا منطقی خواهد بود. آیا هرگز پیش آمده که در انجام کاری که نسبت به آن هیجان دارید نیاز به انگیزش در خود دیده باشید؟

برای اینکه این ۲۰ مورد را برای شما شرح دهم، ابتدا باید نکته ای را بصورت شفاف بیان کنم تا بستری برای فهم بهتر آن موارد فراهم آید:
چیزی که از انجام دادن آن در زندگی واقعا لذت می برید را بیابید.
واقعا در مورد چیزی که از آن لذت می برید بیاندیشید، و پس از یافتن آن اجازه دهید نگاهی داشته باشیم به ۲۰ موردی که باعث می شود تا شما بتوانید برای آغاز کردن زندگی خود احساس انرژی بیشتری داشته باشید.

۱- بزرگترین رویاهای خود را بصورت مکتوب در بیاورید و در جایی در دیدرس قرار دهید، بصورتی که در لحظه بیدار شدن از خواب آن را ببینید.

مغز ما نیاز دارد تا بصورت پیوسته مواردی که از زندگی می خواهیم به آن یادآوری شود. اینکه رویاهای خود را بصورت مکتوب در بیاوریم باعث حرکت بسیار بزرگی در ضمیر ناخودآگاه و سیستم باورهای ما می شود، چرا که آن چه که تاکنون برای ما فقط یک رویا و فکر ساده بوده است تبدیل به یک موضوع قابل لمس و کاملا بصری برای همگان می شود.
ناگهان دیگر یک رویای واضح و مشخص نیست، بلکه تبدیل به یک چیزی می شود که می تواند واقعیت داشته باشد.

[level-member]

۲- بر آنچیزی که باید در آن روز به انجام برسد تمرکز داشته باشید.

از آنجاییکه همیشه به هنگام صبح تعداد کارهایی که برای انجام و رسیدگی به آنها داریم بسیار زیاد است، معمولا موثر و کارآمد واقع شدن در این زمان یکی از مشکل ترین کارهاست. و بدلیل اینکه باید به موارد زیادی رسیدگی کنیم و در این حین همیشه به فکر رسیدن و انجام دادن کارهای مهمتر دیگری هستیم، همیشه احساس انباشتگی به ما دست می دهد.
این راه و روش خوبی برای انگیزه و هیجان دادن به شماست، اما در نظر داشته باشید که آنچیزی که شما باید امروز انجام دهید، چیزی است که نهایتا در طی ۳ یا ۴ سال آینده به نتیجه خواهید رسید. بنابراین اهداف خود را به بخش های کوچکتر تقسیم بندی کنید و مرحله به مرحله اقدام به حل و رفع آنها بکنید.

۳- قبل از آنکه روز کاری خود را شروع کنید، زمانی را به ورزش و نرمش اختصاص دهید.

از نظر غلمی ثابت شده که ورزش منظم باعث آزاد شدن دوپامین در خون می شود و این همان هورمونی است که باعث ایجاد احساس خوشحالی و شادی بسیاری زیادی می شود. این در حقیقت قرص خوشحالی فیزیولوزیک بدن ماست که باعث می شود تا احساس مثبتی داشته باشیم.
انجام دادن همیشگی این تمرین بصورت دائم نه تنها باعث افزایش احساس شادمانی ما می شود، بلکه باعث می شود تا همواره سالم و سلامت بوده و در شرایط خوبی باشیم که خود یک مزیت دیگر است.

۴- نظم و دیسیپلین داشتن را تمرین کنید که خود باعث می شود تا کارهایتان را بهتر دنبال کنید.

به دلیل استفاه از رسانه های اجتماعی، اینترنت و گوشی های هوشمند، ما بطور پیوسته تحت بمباران اطلاعاتی هستیم که از هر گوشه و کناری بر ما سرازیر می شوند و زمان و اراده ما برای ادامه دادن کارها و به نتیجه رسیدن را از بین می برند.
اصرار و دیسیپلین لازم را برای تعیین اولویت ها و تمرکز کردن بر مواردی که باید در ابتدا انجام شود بکار بگیرید. گوشی تلفن خود را در حالت بیصدا یا سایلنت قرار دهید. و در بخش مربوط به خدمات فیلترینگ خود وبسایتها مختلف را مسدود کنید تا برای وارد شدن شما به آنها به عنوان یک مانع عمل کند.

۵- بصورت منظم برای خود فرجه هایی را در نظر بگیرید.

همیشه در نظر گرفتن چند دقیقه به عنوان تفریح به ازای هر نیم ساعات فعالیت کاری که انجام می دهید، بسیار لازم و ضروری می باشد.
با استفاده از ” فن پومودورو” برای خود بازه های زمانی ۲۰ دقیقه ای تعیین کنید و در این زمان بدون حواس پرتی و با بالاترین میزان از بهره وری به انجام حداکثر کاری بپردازید که برایتان مقدور است. سپس ۱۰ دقیقه بعدی را به آرامش و . . . بپردازید، استراحتی بکنید، قهوه ای بنوشید و یا به مدت کوتاهی اقدام به قدم زدن بکنید.
شما به این نتیجه خواهید رسید که در این حالت موفق به انجام میزان کار بیشتری در طی دو ساعت شده اید، به نسبت کاری که پیش از این در حالت عدم تمرکز کامل و در طی دو روز انجام می دادید.

۶- تماسی با دوستان و اعضای خانواده برقرار سازید و در مورد افکار و نظرات خود با آنها صحبت کنید.

همیشه صحبت کردن با دیگران جهت اشتراک گذاشتن ایده ها، افکار و نگرانیهای خود روشی مناسب و پسندیده است. ما ذاتا موجوداتی اجتماعی هستیم، و برای اینکه احساس ارتباط با جامعه به ما دست دهد، نیاز داریم تا با دیگران به صحبت بنشینیم.
این موضوع به شما در جمع کردن افکارتان و تمرکز پیدا کردن بر کارها کمک می کند.

۷- همیشه سعی کنید تا در بهترین حالت باشید.

اینکه همیشه در بهترین حالت به نظر برسید، باعث می شود تا بیشتر به خودتان اعتماد داشته و با اعتماد به نفس به نظر برسید. این موضوع در زمانی از ارزش بیشتری برخوردار می شود که در اعتماد به نفس و عزت نفس داشتن نسبت به خودتان تا حدودی با مشکل مواجه شده باشید.
حقیقت این است که افرادی که به خودشان عمیقا باور دارند، بصورت طبیعی همیشه سعی می کنند تا در بهترین حالت خود به نظر بیایند. حتی اگر اکنون چنین احساسی ندارید نیز می توانید نقش آن را بازی کنید تا اینکه در دنیای واقعی به شما چنین احساسی دست دهد. بدنبال لباسهایی باشید که به خوبی به تن شما می نشینند و از اینکه آنها در هر رویدادی بر تن کنید، احساس خوبی دارید.

۸- برای چندین بار در سال مسافرت های کوتاهی را برنامه ریزی کنید.

داشتن سفرهای کوچک خصوصا در زمانهایی بسیار دارای اهمیت است که از نظر زمانی در مضیقه قرار می گیریم و به شما می تواند کمک کند تا ذهن خود را از مسائل روزانه پاک کنید؛ مسائل روزانه ای که خواه و ناخواه با ادامه و توسعه کار به سوی شما سرازیر می شوند.
به طور کلی به این موارد بازنشستگی کوتاه مدت می توانیم بگوییم. زمانی را برای برنامه ریزی این سفر های کوتاه مدت خود در طی سال اختصاص دهید. خوشبختانه، با وجود هزینه کم و معقول سفرهای هوایی و اجاره آپارتمانهای کوچ و ساده این موارد را می توان با بودجه ای کم در طی سال پوشش داد.

۹- به رشد و ارتقاء شخصی خود ادامه دهید.

همیشه راحت بودن و در آسایش قرار داشتن هرگز چیز خوبی نیست و در حقیقت عاملی است که باعث می شود تا در طی زمان احساس رضایت خود را از دست بدهیم. همیشه انگیزه و انرژی برای رشد و بهتر شدن نسبت به وضعیتی که در حال حاضر دارید را برای خود حفظ کنید.
از آنجاییکه شما همیشه در حال رشد و بهتر شدن هستید، اطرافیانی که همیشه اوقاتی را با شما می گذرانند از بودن با شما لذت می برند، چرا که احساس یکنواختی را در شما نمی توانند احساس کنند.
اگر به اهداف خود دست یافته اید، اهداف بالاتر و بزرگتری را برای خود در نظر بگیرید که باعث می شوند تا به یک مرحله بالاتر ارتقاء پیدا کنید. در حقیقت چیزی به نام مقصد در زندگی وجود ندارد و هر چه که هست فقط و فقط مراحل مهمی در زندگی است که باید از آنها عبور کرد.

۱۰- یک وبلاگ شخصی برای خود ایجاد کنید و در آن یافته های خود را با دیگران در سراسر جهان به اشتراک بگذارید.

بزرگترین لذتی که همیشه می توانید به دست آورید به اشتراک گذاشتن یافته ها و دانسته های خودتان با دیگران است. هرگز احساسی به این خوبی نداشتم، تا اینکه ایمیلی را شخصا از طرف یکی از خوانندگان وبلاگ خودم دریافت کردم، که به من می گفت مطالبی که در وبلاگ من خوانده است تا چه میزانی وی را در زندگی شخصیش کمک کرده است.
این احساس هرگز قابل خریدن نیست و بطور حتم یکی از بزرگترین کارهایی است که شما می توانید برای رشد شخصی خود انجام دهید.

۱۱- یک ساعت در روز را برای یادگیری مهارتهای جدید اختصاص دهید.

حتی ساده تر از نکته شماره ۹، یادگیری مهارتهای جدید است که شاید بهترین روش برای ارتقاء ارزش کلی و بازار پسند بودن شما به عنوان یک شخص است.
هر قدر بیشتر توانایی خدمت به دیگران را داشته باشید، بهتر توانایی ارتباط برقرار کردن و انتقال ارزش خود به بازار را خواهید داشت، که نهایتا موجب ارزش و اعتماد به نفس بیشتر برای شما می شود.

۱۲- بیشتر از آنکه توقع دارید ارزشی را از دیگران دریافت کنید، به آنها در کارها ارزش بدهید.

بزرگترین تفاوت در زندگی شخصی من در درک اهیمت ارزش بخشیدن به دیگران است.
در واقعیت، اگر چیزی در وهله اول برای ما ایجاد ارزش نکند، به ندرت برای آن ارزش یا اهمیتی قائل می شویم. با دانستن این موضوع من متوجه شدم که چقدر دادن چیزی در برابر دریافت کردن می تواند با اهمیت باشد.
در جستجوی یافتن چیزی باشید که مردم دنبال بدست آوردن آن هستند و سعی کنید تا ارزشی بیشتر از آن چه که از آنها بدست می آورید، به آنها بدهید. این نه تنها باعث رضایت بیشتر در زندگی شما می شود، بلکه باعث می شود تا شما با دید مثبت به دنیا و حواشی آن بنگرید.

۱۳- با غریبه ها شروع به صحبت کنید و دوستان جدیدی پیدا کنید.

ما عموما در زندگی خود آنقدر مشغله داریم که دیگر فرصت آشنایی با دیگران را نداریم و یا زمان بسیار اندکی برای این کار در اختیار داریم. در نتیجه، مفهوم ملاقات با یک فرد جدید علاوه بر روابط اجتماعی موجود بطور کلی برای ما به عنوان یک تابو یا موضوع غیر قابل پذیرش در نظر گرفته شده است.
به واقع هیچ مورد اشتباهی در رابطه با ملاقات با افراد جدید در زمانی که بیرون از محل کار و … هستیم وجود ندارد. به هر جایی که مراجعه می کنید شروع به صحبت با افراد جدید کنید. با مسئول کنترل، راننده اتوبوس، افرادی که در خیابان می بیند و صحبت کنید. شما به این نتیجه خواهید رسید که این موضوع آن طور که در ابتدا فکر می کردید خیلی هم غیر طبیعی و یا ترسناک نیست.

۱۴- به دنبال مربیان و مشاورانی باشید که به چیزهایی که شما دوست دارید به آنها دست یابید، پیش از این دست یافته اند.

هر هدف و رویایی که برای خود دارید، همیشه شانس این وجود دارد که در خارج از محیط ارتباطات خود کسی را بیابید که پیش ار شما در این زمینه موفقیت هایی به دست آورده باشد.
این افراد را جستجو کرده و اطراف خود را با اینگونه افراد پر کنید. اگر امکان پذیر نیست، بدنبال افراد موفق در کتاب ها، رسانه ها و دیگر وبلاگها باشید و از موفقیت های آنها بیاموزید.
منحنی یادگیری شما بسیار سریعتر خواهد بود و به شما اجازه می دهد تا طرز فکر مثبتی را که برای کسب موفقیت به آن نیاز دارید برای خود ایجاد کنید.

۱۵- چند ساعت در روز را برای تفریح و خوشگذرانی خود صرف کنید.

اینکه کاملا بر کار خود متمرکز باشید، هرگز ایده خوبی نیست. ما نیاز داریم تا قدری از سرعت خود بکاهیم و فعالیت های تفریحی هم در کنار کارهای خود داشته باشیم. در حقیقت، اینکه گوگل این موضوع را به عنوان یکی از اصول کاری خود بکار گرفته است، نشان از اهمیت فوق العاده آن دارد.
برخی از کارهای بسیار خلاقانه و ایده های ابتکاری ما ناشی از انجام کارهایی است که ارتباطی به کار و حرفه ما ندارد.

۱۶- بر داشتن یک زندگی متعادل تمرکز کنید.

اگر شما تمام توان، انرژی و وقت خود را بر انجام دادن یک کار قرار دهید، خود را تحت ریسک صدمه زدن به هویت خود قرار می دهید، چرا که چیز دیگری را برای خوشحال کردن خود درنظر نگرفته اید.
یک برنامه متعادل برای خود در نظر بگیرید که شامل تمام مواردی شود که شما را خوشحال می کند، بنابراین اگر بصورت ناگهانی یک مورد با شکست مواجه شود، همیشه چیز دیگری را به عنوان جایگزین برای خوشحال کردن خود در اختیار دارید.

۱۷- چیزهایی را تعقیب کنید که شما را می ترسانند و باعث عدم راحتی و آسایش شما هستند.

هرگز از زندگی کردن بر لبه تیغ حراسی به خود راه ندهید. تا زمانی که این موضوع برای بدن و روان شما ضرر و زیانی را به همراه نداشته باشد، همیشه در پس اینگونه زندگی کردن برای شما شرایطی فراهم می شود که می توانید از پس بسیاری از موارد دیگر در زندگی خود بر بیایید.
هدف شما در نهایت داشتن یک حاشیه امن است و اینک%

[/level-member]