چرا باید مطالعه درباره تغییر را متوقف کرده و شروع به تغییر کنید؟

آیا گواهینامه رانندگی دارید؟ می دانید چطور باید دوچرخه سواری کرد؟ درباره استفاده از یک تلفن هوشمند چطور؟ این مثال ها شاید در نگاه شما احمقانه به نظر برسند، اما لطفاً کمی تحمل داشته باشید. قبول دارید که اگر شما فقط و فقط به مطالعه تئوری راندن یک ماشین بپردازید، نمی توانید با آن رانندگی کنید، خوب؟ اگر شما فقط در مورد اینکه چطور دوچرخه سواری کنید مطالبی را بخوانید، احتمالاً در چند بار اولی که راندن یک دوچرخه را امتحان می کنید، به زمین خواهید خورد. اگر فقط به خواندن دفترچه راهنمای تلفن هوشمند خود اکتفا کنید، نمی توانید به سرعت بر تمام کارکردهای آن مسلط شوید. چنین چیزی در مورد تغییر نیز صادق است: شما می توانید یک میلیون کتاب خودآموز مطالعه کنید که همگی اطلاعات، ابزارها، انگیزه، و رهنمودهایی را در اختیار شما می گذارند؛ اما تا زمانی که کتاب را زمین نگذارید و آنچه که یاد گرفته اید را به کار نگیرید، تلاش های شما بی ثمر خواهند ماند. آیا تا به حال با خودتان فکر کرده اید که چرا با وجود این همه اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد، هنوز هم افراد زیادی هستند که به کار بستن آنها برایشان بسیار دشوار است؟ زیرا این دشوارترین بخش است، یعنی همان تغییر، و این تغییر زمانی اتفاق می افتد که ما مطالعه کردن را رها کرده و شروع به پیاده کردن دانسته های خودمان کنیم. در ادامه پنج دلیل برمی شماریم برای اینکه چرا باید از مطالعه کردن درباره تغییر دست بکشیم و همین حالا شروع به تغییر کنیم.

۱- بکار بردن اطلاعات

وقتی پای تغییر به میان می آید،فقط و فقط خواندن مطالب یقیناً هیچ نتیجه ای را برای شما به همراه نخواهد داشت؛ شما باید آنچه را که آموخته اید بکار بگیرید. ممکن است که شما حقایق و جزئیاتی عالی که بسیار انگیزه بخش هم هستند را مطالعه کنید، نکته های خوبی پیدا کنید، احساس کنید که توانایی تغییر کردن را دارید، و پس از آن … شما کتاب را کنار می گذارید و چه چیزی واقعاً تغییر می کند؟ چه کاری هست که شما آنرا به شیوه ای متفاوت انجام می دهید؟ اگر کتابی می خوانید که به عنوان مثال موضوع آن اینست که چطور اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم، ولی هیچ یک از توصیه های آنرا به کار نگیرید، خواندن آن چه فایده ای برای شما دارد؟ آیا اعتماد به نفس شما بیشتر خواهد شد؟ این مطالعه شما بی فایده خواهد بود، مگر اینکه اطلاعاتی را که به دست آورده اید به کار بگیرید.

[level-member]

۲- تغییر چیزی مداوم و همیشگی است

هنگامی که می خواهید تغییر کنید، باید بدانید که تغییر باید بصورت مداوم و همیشگی باشد. تغییر کردن هرگز به معنی مطالعه کردن در این زمینه، به خاطر سپردن آنها، و داشتن درک خوب از مطالبی که مطالعه کرده اید نیست. حدس می زنم یکی از دلایلی که بسیاری از افراد می توانند به آسانی کتاب های زیادی را در مورد تغییر بخوانند، ولی اینکه پس از آن یک تغییر موفق داشته باشند برایشان بسیار دشوار می باشد، مقاومتی است که یک شخص هنگام تلاش برای تغییر دادن یک عادت در وجود خود احساس می کند. اغلب تغییرها نیازمند تغییر در یک نوع عادت یا روش انجام یک کار است. بنابراین از آنجا که مغز شما در واقع مستعد مقاومت در برابر تغییر است، طبیعی است که تغییر کردن کاری آسان نباشد. شما به طور طبیعی تمایل به این دارید که از تغییر و هر چیز جدید یا ناشناخته ای که شما را از قلمرو آرامش تان خارج می کند، دوری کنید. شما نیاز دارید که کارهای بیشتری از نشستن و مطالعه کردن در رابطه با تغییر انجام دهید، اگر واقعاً می خواهید آنچه را که بازده مطلوبی ندارد تغییر دهید.

۳- شما هرگز نخواهید توانست بدون امتحان کردن دانسته های خود، از میزان اثربخشی آنها برای تغییر آگاه شوید.

احتمالاً شما درباره برخی تکنیک ها و ابزارهای شگفت انگیزی چیزهایی را خوانده اید و دوست دارید آنها را در زندگی خود به کار بگیرید. حالتی را تصور کنید که شما تعدادی از این تکنیک ها را امتحان می کنید، و سپس با شگفتی بسیار، متوجه می شوید که آنها در مورد شما کارآیی ندارند. این یک اتفاق طبیعی است؛ آنچه برای دیگری اثربخش است ممکن است برای شما کارساز نباشد. ولی شما تا زمانی که آن ها را امتحان نمی کردید، به این موضوع پی نمی بردید. تغییر با آزمون و خطا همراه است، و تنها مطالعه کردن نمی تواندآنها را مشخص کند. تا زمانی که کتاب را کنار نگذارید و برای تغییر کردن تلاش نکنید، به این موضوع پی نخواهید برد.

۴- تلاش برای تغییر باید ادامه دار باشد.

تغییر می تواند برای عده ای چالش برانگیز و برای عده ای دیگر آسان تر باشد؛ در هر حال، تلاش برای تغییر یقیناً باید ادامه دار باشد. این کاری نیست که شما یک بار برای انجام دادنش تلاش کنید و سپس رهایش کنید؛ بلکه باید تلاش کنید، امتحان کنید، نظارت کنید، و امتحان کنید. به دقت تکنیک ها و ابزارهایی را که برای شما اثربخشی دارند و آنهایی را که موثر نیستند بررسی کنید، تا آن هنگام که اطمینان حاصل کنید که با موفقیت آن چیزی را که از ابتدا برای تغییر دادنش شروع به تلاش کرده بودید تغییر داده اید. نمی توانید انتظار داشته باشید که فقط با یک بار تلاش کردن به نتیجه برسید. شاید نیاز داشته باشید که چندین بار تلاش کنید. ولی به هر حال، اگر فقط در مورد تغییر مطالعه کنید، نمی توانید هیچ چیزی را امتحان کنید.

۵- مطالعه صرف به شما حس غلط رسیدن به نتیجه مطلوب و تلاش کردن را می دهد.

بسیاری از افراد گمان می کنند که تلاش آنها برای خواندن، مطالعه کردن، و جستجوی اطلاعات از میان صدها مقاله برای تغییر کافی خواهد بود. ولی چنین طرز فکری می تواند به شکل گیری این حس غلط در شما بینجامد که اگر در حال مطالعه مطالبی راجع به تغییر هستید، شما دارید تغییر ایجاد می کنید و بنابراین، تغییر اتفاق خواهد افتاد. اگر می بینید که همیشه در حال خواندن و مطالعه هستید ولی هرگز اقدامی در جهت تغییر کردن نمی کنید و دلیل آن را هم نمی دانید، این احتمال را بدهید که چون شما در مقابل تغییر مقاومت می کنید، علیرغم اینکه از مزایای ایجاد تغییر هم آگاه هستید، دارید به کار بستن دانسته های خود را به تعویق می اندازید. شاید چون شما در مقابل تغییر مقاومت می کنید، زمان زیادی را برای خواندن درباره آن صرف می کنید، ولی هیچ گاه نخستین گام را برای تغییر کردن بر نمی دارید؛ چرا که آمادگی اش را ندارید. اگر زیاد این حالت را در وجود خود حس می کنید، زمانی را برای فکر کردن دقیق به این موضوع اختصاص دهید

حرکت رو به جلو: 

خوشبختانه موفق شدم شما را متقاعد کنم که از مطالعه کردن دست بکشید و شروع به اقدام عملی کنید. می پرسید پس از این چه کار کنم؟ خوب، پاسخ دادن به این سوال مطمئناً بستگی به مطلبی دارد که شما مطالعه می کنید، اما در ادامه چند قاعده عمومی را بیان خواهم کرد که می توانند مسیر هدف داری را برای یک حرکت رو به جلو در اختیار شما بگذارند.

۱- آنچه را که می خواهید تغییر / بهبود بخشید و دلیل آنرا برای خودتان شفاف کنید

دقیقاً چه چیزی را می خواهید تغییر دهید و چرا؟ چه چیزی در زندگی شما متفاوت خواهد شد اگر این تغییر را به طور موفقیت آمیز ایجاد کنید؟ نخست، با ایجاد یک تغییر در یک بازه زمانی آغاز کنید و تمام انرژی خود را برای دستیابی به آن معطوف کنید. دوم، دلیل اینکه چرا ایجاد چنین تغییری ضروری است را برای خودتان شفاف کنید. تغییر هرگز آسان نیست؛ شما باید انتظار روبرو شدن با حالت هایی از مقاومت را داشته باشید، برای همین ضروری است که دقیقاً بدانید که چرا دارید چنین کاری را انجام می دهید و از این شفاف سازی برای انگیزه دادن به خودتان در زمانی که بسیار به انرژی گرفتن نیاز داشتید استفاده کنید. همچنین با رسیدن تان به هدف، به خودتان پاداش بدهید.

۲- روش هایی که از طریق آنها همه چیز در زندگی شما متفاوت خواهد بود را یادداشت کنید.

تغییر یعنی انجام فعالیت ها به گونه ای متفاوت؛ از خود بپرسید که چه کارهایی را می خواهید به گونه ای متفاوت انجام دهید؟ نه تنها باید در آنچه که می خواهید بهبود دهید شفافیت داشته باشید، بلکه کارهایی که می خواهید برای محقق کردن آن انجام دهید نیز باید روشن و واضح باشند. بنویسید که اکنون به طور معمول چه کاری انجام می دهید، بر پیشرفت خود نظارت داشته باشید، آنچه را که اثربخش نیست اصلاح کنید، و گام به گام برای خودتان موفقیت هایی را ایجاد کنید تا اینکه در نهایت، تغییر مورد نظر خود را به طور موفقیت آمیزی ایجاد کنید. منتظر چه هستید؟ خواندن درباره تغییر را متوقف کنید و شروع به تغییر کنید. این تنها راهی است که شما می توانید با آن به نتایج متفاوتی دست پیدا کنید. فکر کردن به تنهایی شما را به مقصد نخواهد رساند، بنابراین لازم است که یک گام به جلو بردارید و آنچه را که دنبال آن هستید محقق سازید. شما نمی توانید انتظار داشته باشید که فقط مطالعه کنید و سپس انتظار به دست آوردن نتایج متفاوتی را داشته باشید؛ چرا که این غیر ممکن است. آیا می خواهید زمان و پول بیشتری را برای مطالعه صرف کنید یا اینکه زمان خود را برای به اجرا درآوردن آنچه می دانید و گرفتن نتایج بهتر سرمایه گذاری کنید؟ همیشه انتخاب با شماست!

[/level-member]